Unikátna podmorská expedícia: Z vraku Titanicu vyzdvihnú jeden z jeho najväčších pokladov

1_bucko_tvnoviny.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Expedíciu plánujú aj napriek dohode medzi vládami USA a Veľkej Británie, ktorá zakazuje vynášanie predmetov z vraku.

Spoločnosť RMS Titanic inc. plánuje historickú misiu, ktorej cieľom je vyzdvihnúť z najslávnejšieho vraku histórie jeden z najväčších pokladov. Dokumenty, v ktorých je spísané, ako presne to chcú urobiť, sa podarilo získať britskému portálu The Telegraph.

Rozpadávajúci sa vrak svojho času najväčšej lode sveta leží v hĺbke 3,8 kilometra na dne Atlantického oceánu už takmer 108 rokov. Odkedy v roku 1985 Robert Ballard objavil miesto, kde legendárna loď spočíva, sa k jej vraku potopilo množstvo expedícií, nikdy však nevyniesli na hladinu nič z jeho vnútra.

Všetky predmety, ktoré vyzdvihli, boli roztrúsené okolo vraku. To sa však teraz má zmeniť. Spoločnosť RMS Titanic, ktorá sídli v americkej Atlante, chce pomocou morských robotov chirurgicky odstrániť časť hornej paluby, aby sa tak mohli dostať do miestnosti, v ktorej sa nachádza jeden zo symbolov Titanicu - bezdrôtový telegraf, vďaka ktorému sa z potápajúcej sa lode podarilo zachrániť 700 pasažierov. Núdzový signál, ktorý vyslal, vtedy zachytila loď Carpathia a prišla Titanicu na pomoc.

Išlo o vtedy prelomový vynález talianskeho vynálezcu Guglielma Marconiho. Najslávnejšie rádio dostalo prezývku „hlas Titanicu".

Spoločnosť RMS Titanic tvrdí, že jej prioritou je zachovať čo najviac predmetov z vraku, ktorý sa postupne rozpadá. Vedenie firmy odmieta, že jej motiváciou je vidina zisku. Expedíciu plánujú aj napriek dohode medzi vládami USA a Veľkej Británie, ktorá zakazuje vynášanie predmetov z vraku.

Vedenie firmy tvrdí, že pre ňu nie je právne záväzná a na uskutočnenie expedície tak stačí povolenie od súdu. Zákaz zaviedli najmä preto, aby odradili vykrádačov vrakov.

To, že rozklad vraku postupuje rýchlym tempom, ukázali aj zábery z minulého roka. Animácia z roku 2015 ukazuje, že o pár desaťročí z vraku zostane už iba torzo.


Očakáva sa, že horná paluba sa zrúti už počas nasledujúcich rokov a pochová tak všetko, čo je pod ňou vrátane slávneho rádia.

„Ide o dôkladne naplánovanú misiu, ktorej cieľom je vyzdvihnúť historicky cenný predmet, vďaka ktorému sa o Titanicu dozvedia viac aj budúce generácie. Vieme, že vrak sa veľmi rýchlo rozpadáva. Prečo by sme mali dopustiť, aby sa tieto artefakty nenávratne stratili?," tvrdí Bretton Hunchak, šéf RMST.


Expedícia by sa mala uskutočniť ešte počas tohto roka. Okrem troch diaľkovo ovládaných robotov sa k vraku potopí aj ponorka s ľudskou posádkou. Jeden z robotov vyreže do strechy dieru a ďalšie dva to budú snímať na kamery.

Všetky zozbierané predmety následne vynesú do pripraveného koša. Marconiho telegraf by mali neskôr vystaviť v expozícii v Las Vegas a potom bude nasledovať svetové turné. 

BRATISLAVA/kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Expedícia

Dôležité udalosti