Je to nádhera: Vedci objavili nový prírodný úkaz

Alphonso Davies z Bayernu Mníchov v pohári proti Hoffenheimu.
Zdroj: Profimedia.sk

Ide o nový typ polárnej žiary, ktorú pomenovali „Duny".

Spolupráca fínskych vedcov s amatérskymi fotografmi viedla k odhaleniu nového typu polárnej žiary. S odvolaním sa na vyjadrenie Minny Palmrothovej z Univerzity v Helsinkách o tom v stredu informovala agentúra DPA.

Novému typu zelenkastej polárnej žiary dali amatérski fotografi meno "Duny", keďže im tvarom pripomína práve duny na piesočnatých plážach. Palmrothová, profesorka fyziky, uviedla, že tento nový, dosiaľ úplne neznámy tvar polárnej žiary je výsledkom interakcie medzi susediacimi oblasťami s vysokou a nízkou hustotou kyslíka.

Nový typ polárnej žiary spozorovali dosiaľ niekoľkokrát vo výške 80 - 120 kilometrov nad zemským povrchom. Palmrothová v tejto súvislosti uviedla, že ide o oblasť, ktorú vedci občas nazývajú "ignorosféra", keďže sa jej venuje málo pozornosti.

Palmrothová už niekoľko rokov spolupracuje s amatérskymi fotografmi zaoberajúcimi sa polárnou žiarou, ktorí ju oslovili v snahe vedieť o tomto fenoméne viac z hľadiska fyziky.

Jej výskum vedúci k objavu novej typu polárnej žiary podnietili práve ich fotografie, ktoré sa nezhodovali s dosiaľ známymi typmi. Palmrothová spoločne s viacerými ďalšími vedcami zverejnila podobnosti tohto objavu vo vedeckom časopise AGU Advances.

Polárna žiara vzniká vstupom nabitých častíc slnečného vetra do vrchných vrstiev zemskej atmosféry.

USA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Polárna žiara

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.