Vďaka najnovšej misii by sme mohli vedieť, ako a kde vzniká slnečný vietor

Solar Orbiter bude skúmať našu hviezdu a hľadať odpovede na jedny z najdôležitejších vedeckých otázok.

Preskúma záhady nášho Slnka tak ako nikdy predtým. Po takmer dvoch desaťročiach príprav dnes do kozmu odštartovala sonda za poldruha miliardy dolárov. Solar Orbiter bude skúmať našu hviezdu a hľadať odpovede na jedny z najdôležitejších vedeckých otázok.

V noci z Floridy odštartovala sonda Solar Orbiter na svoju sedemročnú misiu k Slnku. „Zdá sa, že je v poriadku, rozvinul svoje solárne panely a je na ceste na tú správnu orbitu," povedal nám astrofyzik SAV Košice Pavol Bobík.

Jeho kolega astrofyzik Štefan Parimucha z UPJŠ Košice hovorí, že vedecká obec si sľubuje od tejto misie veľmi veľa, keďže sonda sa dostane veľmi blízko Slnku.

Ako vzniká a funguje solárny vietor, zohrievanie slnečnej koróny, či záhadné vysokoenergetické častice. Špičková sonda bude hľadať odpovede aj na tieto otázky. „Ujasní sa dlhodobo diskutovaný problém ako a kde vzniká slnečný vietor. Ako vznikajú solárne energetické častice, To je pre nás dôležité, lebo to súvisí napríklad s kozmickým počasím," dodáva Bobík


A ako bude sonda fungovať? „Každý z prístrojov sa na Slnko bude pozerať z iných uhlov pohľadu. Navyše budú medzi sebou neuveriteľne spolupracovať. Ak nejaký detekuje napríklad erupciu na povrchu, zalarmuje ďalšie prístroje, ktoré ju dosledujú aj počas jej vzdiaľovania sa od Slnka," vysvetlil projektový manažér ESA César Garcia Marirrodriga.

Sonda bude skúmať aj slnečné póly, o ktorých dodnes vieme len veľmi málo.

Reportáž spracoval Jozef Demeter.


KOŠICE/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.