Naša planéta má nového spolupútnika. Astronómovia ho označili ako "minimesiac"

Vedecké časopisy v tejto súvislosti pripomenuli, že ide iba o druhý známy asteroid, ktorý naša planéta pritiahla svojou gravitáciou.

Na obežnej dráhe Zeme boli doteraz iba satelity, kozmický odpad a jediným prírodným objektom bol Mesiac. To však podľa najnovšieho zistenia neplatí. Astronómovia totiž na orbite našej planéty spozorovali asteroid, ktorý zachytila zemská gravitácia.

Kozmické teleso s označením 2020 CD3 objavili vedci pracujúci v Stewardovej hvezdárni, ktorá je súčasťou Arizonskej univerzity. Keďže ide o prírodný objekt, asteroid s veľkosťou osobného auta označili ako „minimesiac". Informoval o tom portál Science Alert.


Zem obletí po oválnej dráhe raz za 47 dní. Väčšinou sa pohybuje ďaleko za obežnou dráhou Mesiaca. Podľa vedcov však ide iba o dočasného spolupútnika našej planéty. Vypočítali, že Zem zrejme opustí niekedy v máji tohto roka. Objavili sa aj názory, že bude okolo našej planéty obiehať oveľa dlhšie.

Astronóm Kasper Wierzchos, ktorý o objave informoval na Twitteri, uviedol, že „minimesiac" Zem zachytila už pred tromi rokmi.

Zdroj: Twitter/WierzchosKacper

Vedecké časopisy v tejto súvislosti pripomenuli, že ide iba o druhý známy asteroid, ktorý naša planéta pritiahla svojou gravitáciou. Prvé teleso označené ako 2006 RH120 okolo Zeme krúžilo od septembra 2006 do júla 2007.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Asteroid

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.