Majiteľ sebe znížil a zamestnancom zvýšil plat. Po rokoch sa firma zmenila na nepoznanie

Všetko sa to začalo tým, keď si vypočul jeden nešťastný životný príbeh.

Keď sa Dan Price, majiteľ americkej spoločnosti Gravity Payments zaoberajúcej sa platbami kartou, rozhodol k veľmi ojedinelému a na prvý pohľad šialenému kroku, takmer nikto mu neveril. Píše BBC.

Všetko sa to začalo v roku 2015. Počas cestovania natrafil na svoju bývalú priateľku Valerie, niekdajšiu členku armády, ktorá sa zúčastnila dvoch misií v Iraku. Jej krutý životný príbeh ho však donútil zamyslieť sa nad vecami.

Žena mala dve práce, týždenne odrobila minimálne 50 hodín a aj tak mala značné finančné problémy. Jej ročný príjem totiž činil len 40-tisíc amerických dolárov (asi 36-tisíc eur), čo na život v Seatlli vôbec nestačilo.

Na druhej strane v tom čase 31-ročný Price mal ako majiteľ spoločnosti na dlhé obdobie zaistený príjem, ročne zarobil aj viac ako milión dolárov (zhruba milión eur). Valeriin príbeh však tohto kresťansky založeného muža z malej obce zasiahol.

Pohľad na veci sa mu zmenil tak, že svojim 120 zamestnancom vo firme zvýšil minimálnu mzdu na 70-tisíc dolárov ročne (asi 63-tisíc eur), znížil si svoj plat, vzdal sa svojich úspor a dvoch domov.

Pre niektorých mali tieto neuveriteľné kroky doslova cenu zlata, keďže sa ich mzda okamžite až zdvojnásobila.

Ako sa postupom času ukázalo, tieto rozhodnutia padli na úrodnú pôdu. Počet zamestnancov sa zdvojnásobil a platby, ktoré firma spracováva, vzrástli z pôvodných 3,8 miliardy dolárov (približne 3,4 miliardy eur) na viac ako 10 miliárd ročne (asi 8,9 miliardy eur).

Pricove rozhodnutie však malo aj ďalšie dôsledky. „Predtým, ako sa zvýšila minimálna mzda, sa zamestnancom ročne narodili maximálne dve deti. Za necelých päť rokov to je viac než 40. Viac ako desatina ľudí si mohla zaobstarať vlastné bývanie, dovtedy to bolo len jedno percento," hovorí Price.

Zlé jazyky pred piatimi rokmi tvrdili, že ľudia viac zarobené sumy premrhajú. „Opak je pravdou. Vytvárajú si rezervy, takmer tri štvrtiny zamestnancov si vyplatili predošlé dlhy," pokračuje majiteľ.

Nie všetkým sa však jeho šľachetné kroky pozdávali. Dvaja dlhoroční zamestnanci dali výpoveď na protest proti tomu, aby sa čerstvým zamestnancom doslova z noci na ráno zvýšili platy. Zdôvodňovali to tak, že budú leniví a nezodpovední. Táto hrozba sa však nenaplnila.

Pravicovo orientovaný rozhlasový komentátor Rush Limbaugh, ktoré Price ako dieťa často počúval, šialeného majiteľa firmy považoval za komunistu.

Limbaugh bol presvedčený, že takýto systém nemôže mať dlhé fungovanie. Výsledky firmy a nálada medzi zamestnancami však hovoria o úplne niečom inom.

Price si aj naďalej drží len minimálny plat. Aj napriek tomu tvrdí, že je omnoho spokojnejší, keď vie, že svojím krokom pomohol niekomu inému.

Aj preto sa dočkal viacerých ocenení, pričom niektorí ho pasujú do role najlepšieho šéfa v Spojených štátoch.

SEATTLE/rd

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Firma

Dôležité udalosti