Populácia netopierov je na ústupe. Tieto zvieratá pritom majú významnú úlohu v ekosystéme

V austrálskej Tasmánii existuje špeciálna klinika, kde sa starajú o tieto malé zranené zvieratá. Situácia je kritická najmä po rekordných požiaroch.

Deti sa ich boja, niektorým ľuďom sa hnusia a pritom majú významnú úlohu v ekosystéme. Populácia netopierov je na ústupe po celom svete. V Tasmánii sa ich snažia zachrániť v špeciálnych rezerváciách.

Nie sú väčšie ako ľudská dlaň, nevážia viac ako 400 gramov. Starostlivosť o malých netopierov je tak mimoriadne náročná.

V austrálskej Tasmánii existuje špeciálna klinika, kde sa starajú o tieto malé zranené zvieratá. Situácia je kritická najmä po rekordných požiaroch. Jednou úlohou je vyliečiť ich, druhou je vrátiť ich do voľnej prírody.

V rezerváciách pre ohrozené netopiere preto potrebujú špeciálne voliéry. Je dôležité, aby pred vypustením do voľnej prírody nestratili lovecké inštinkty. Väčšina z nich sa živí hmyzom, čím prispievajú k jeho regulácii. V poľnohospodárstve sa tak dajú ušetriť miliardy.

Populácia netopierov je na ústupe po celom svete, ale v Tasmánii žijú v dutých stromoch, a preto je ťažké ich sledovať.

Najviac klesla v druhej polovici 20. storočia, keď ľudstvo začalo inak využívať pôdu, ničiť ich hniezda a cielene ich zabíjať. Napriek celosvetovej snahe však ochranári upozorňujú, že ich populácia je stále menšia ako predtým.


HOBART/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tasmánia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.