V prírode buďte ostražití. Hoci zima ešte neskončila, sezóna kliešťov už je tu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia.

Počas prechádzky prírodou buďte ostražití. Hoci je len marec a zima sa ešte oficiálne ani neskončila, v tráve už striehnu kliešte. Ich sezóna sa naplno rozbehla pred niekoľkými týždňami.

Súčasné počasie je pre kliešťov ideálne. Klimatické zmeny ich aktivitu ustavične predlžujú. Prebúdzajú sa už pri piatich stupňoch Celzia.

Podľa environmentalistky Zuzany Krumpálovej má tento parazit výnimočný zmysel. Zacítiť vás môže až na vzdialenosť jedného kilometra. „Ide o prechod medzi lesom a poľom, lesom a lúkou. Tam sa kliešte vyskytujú najviac," hovorí.

Malý živočích sa vám väčšinou prisaje na krk či triesla, teda miesta, kde je koža najtenšia a najviac prekrvená. Ako ho však odstrániť?

Marián Šóth, všeobecný lekár, tvrdí, že usmrtiť ho je potrebné nejakým alkoholovým prostriedkom. „Určite nie nejakým mastným krémom a neudusiť ho," dodal.

Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, a síce lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Prvoradá je však prevencia. Ak vyrazíte do lesa, myslite na ochranu.

Problém v týchto dňoch spozorovali aj chovatelia domácich zvierat. Predovšetkým na psov číha choroba, takzvaná babezióza.

Viac v reportáži Jakuba Takáča.


BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Jakub Takáč

Dôležité udalosti