Vedcov znepokojuje čierna diera. Jej aktivita sa v poslednom čase zintenzívnila

Rozbitá cesta.
Zdroj: TASR

Dáta zbierali niekoľko rokov.

Vyzerá to tak, že masívna čierna diera uprostred našej galaxie pomaly ožíva. Aspoň to tvrdí štúdia, ktorú viedla Enmanuelle Mossouxová. Píše tn.nova.cz.

Podľa nej z centra našej galaxie unikajú záblesky v röntgenovom spektre, pričom tých silnejších v posledných rokoch pribúda.

Výsledky štúdie zverejnenej na portáli Cornellovej univerzity hovoria, že supermasívna čierna diera Sagittarius A*, ktorá je relatívne nečinná, od roku 2014 zrejme zvýšila svoju aktivitu. To však ešte bude predmetom ďalších skúmaní.

Astronómovia zozbierali skoršie dáta z rokov 1999 až 2015 o zábleskoch v röntgenovom spektre, ktoré napovedali o tom, že pribudlo jasnejších zábleskov. K nim pridali novšie informácie od roku 2016 do 2018, celkovo analyzovali 121 zábleskov.

Potvrdilo sa, že počet zábleskov sa nemení, avšak ich intenzita narastá. Tri najsilnejšie záblesky pozorovali po roku 2014.

Autorka následne v závere štúdie informuje o dátach, ktoré sa podarilo zozbierať v roku 2019, keď sa vo veľmi krátkom období opäť objavili silné záblesky. Má to byť potvrdením, že aktivita Sagittarisu A neklesá, ale, naopak, rastie.

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme čierna diera

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.