Pri dlhšom nosení rúška sa môže zatočiť hlava. Ukážeme vám, čo vtedy robiť

V práci či pri vybavovaní sa stáva, že po čase sa nám ťažšie dýcha.

Točí sa vám hlava a začne vás bolieť. Pri dlhšom nosení rúška nedýchame normálne a po pár hodinách môžeme pociťovať aj následky. Ukážeme vám, čo vtedy robiť a ako si zlepšiť dýchanie.

Doma alebo ak sme sami na prechádzke, rúško nosiť nemusíme. V práci či pri vybavovaní sa stáva, že po čase sa nám ťažšie dýcha.

Dôležité je zostať pokojný. Sadnúť si v pokoji, predýchať alebo ísť von a rozdýchať sa niekde, kde okolo vás nikto nie je päť až desať metrov.

Ak musíte pracovať v kolektíve s rúškom alebo cítite, že sa vám ťažšie dýcha, ponúkame vám pár jednoduchých cvikov, ako si zlepšiť dýchanie. Môžete ich cvičiť v ľahu alebo v sede. Musíte byť vystretý a spomaliť dýchanie pokojne nosom.

„Pokúsime sa nadychovať na päť sekúnd voľne nosom a takisto budeme vydychovať na päť sekúnd. Potom si vyskúšame techniku kontrolovaného dýchania tak, že si ruky položíme na kľúčne kosti. Budeme sa snažiť dýchať opäť iba nosom do našich prstov akoby dopredu," vysvetľuje Lucia Rolčeková, lektorka jogy a fyzioterapeutka.

Následne si ruky položte na spodné rebrá a dych veďte do strán a dozadu, akoby ste chceli rozšíriť hrudník a pri výdychu ho zasa stiahnuť. Pri ďalšom cviku si dáme ruky pod bruško a dýchame znova, akoby do nich.

„Druhá technika je na zlepšenie pružnosti hrudníka. Budeme teda robiť nosom alebo ústami hlboký nádych a potom urobíme krátky voľný výdych ústami," dodáva Rolčeková.

Každý cvik opakujte v tomto poradí, koľkokrát chcete alebo vládzete. Tieto cviky vám nielenže zlepšia pľúcnu ventiláciu, ale vás aj upokoja.

Viac v reportáži Zuzany Gadušovej.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti