Vedci vyvinuli krvný test s veľkou presnosťou. Už v zárodku odhalí 50 druhov rakoviny

Piotr Wozniak-Starak s manželkou
Piotr Wozniak-Starak s manželkou Zdroj: Shutterstock.com

Výskum píše o presnosti viac ako 99 percent pozitívnych testov.

Vedci z univerzity v americkom Harvarde, v spolupráci s kolegami z londýnskej univerzity vyvinuli krvný test, ktorý podľa nich dokáže ešte v zárodku zachytiť 50 rôznych druhov rakoviny. Píše BBC.

Test vraj zachytí ochorenie ešte predtým, ako sa ukážu jeho príznaky či symptómy. To by mohlo znamenať podstatne vyššiu šancu na uzdravenie sa.

Výskum píše o presnosti viac ako 99 percent pozitívnych testov, ale pre jeho ďalšiu smerodajnosť ešte budú potrebné ďalšie skúmania, aby sa zbytočne nedávala falošná nádej.

Zatiaľ tieto testy skúšobne použilii na vzorke štyritisíc pacientov, či už s rakovinou alebo bez nej. Medzi chorými pacientmi boli rôzne druhy rakoviny, od čriev cez pľúc až po vaječníkov.

Až 96 percent z celkového počtu pozitívnych nálezov presne určil, o aký druh ochorenia ide. Test spočíva vo vyhľadávaní signálnych chemických zmien genetického kódu, bezbunkovej DNA, ktoré sa z nádoru presúvajú do krvného riečiska.

Jeden z hlavných predstaviteľov tohto výskumu, profesor Geoff Oxnard zatiaľ presne nevie, kedy sa takýto test bude môcť bežne používať.

„Zatiaľ sme testovanie zahájili len na klinikách v obmedzenom množstve. Na to, aby sme ho začali používať bežne, ešte bude treba zrealizovať viacero obdobných štúdií," dodal.

Jeho kolega David Crosby doplnil, že „detekcia rakoviny v jej najranejšom štádiu, kedy je menej agresívna a liečiteľnejšia, má obrovský potenciál pre záchranu životov. Zároveň však potrebujeme technické inovácie, ktoré tento potenciál premenia v skutočnosť."

LONDÝN/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti