Známe pláže zaplavili korytnačky. Inokedy by sme ich takto vidieť nemohli

Evelyn.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Prírodné divadlo bolo možné sledovať paradoxne "vďaka" pandémii.

Pandémia koronavírusu spôsobila, že ľudia po celom svete zostávajú vo svojich domovoch a snažia sa vyhýbať preplneným miestam. Takými by v tomto čase boli aj brazílske pláže, ktoré však vďaka vírusu zívajú prázdnotou. Jedinými aktuálnymi "návštevníkmi" sa stali korytnačky, ktoré sa liahnu práve v týchto dňoch.

Pozoruhodné prírodné divadlo bolo možné sledovať v brazílskom meste Paulista  v severovýchodnom štáte Pernambuco. Takmer 100 kriticky ohrozených morských korytnačiek druhu Kareta pravá sa vyliahlo na opustenej pláži a zostali tak bez povšimnutia zvedavcov.

Ich liahnutie pozorovali pracovníci vlády, ktorí boli ako jediní svedkovia vyslaní na miesto, aby zachytili moment, ako sa vzácny druh korytnačky po vyliahnutí "sťahuje" do vĺn Atlantického oceána, píše The Guardian.

V Brazílii už ochrancovia prírody založili aj projekt na záchranu morských korytnačiek, ktoré kladú vajcia pozdĺž severovýchodného pobrežia krajiny a ktoré sa považujú za kriticky ohrozený druh. Ich populáciu výrazne ovplyvnil lov, keďže panciere sa kedysi používali na výrobu hrebeňov a rámov na okuliare.

Karety pravé môžu dorásť až do dĺžky 110 centimentrov a vážiť 85 kg. Vajcia kladú od januára a mláďatá sa liahnu v apríli a máji.

RIO DE JANEIRO/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Korytnačky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.