Toaleta, ktorá zachráni život? Vedci zostrojili prístroj, ktorý dokáže zachytiť zdravotný problém

Enrique Iglesias.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Prístroj je schopný zaznamenať hladinu glukózy aj prítomnosť krvi v moči, monitorovať stolicu a dokonca dokáže rozoznávať používateľov toalety.

Viete si predstaviť, že by návštevu lekára jednoducho nahradila každodenná návšteva toalety? Výskumníci z prestížnej americkej Stanfordskej univerzity v Kalifornii sa domnievajú, že zostrojili účinný prístroj na pravidelnú kontrolu zdravotného stavu. Má ním byť špeciálna inteligentná toaleta, ktorá pracuje na princípe tlakového senzora, umelej inteligencie a kamery, píše The Guardian.

Model má byť najnovšou verziou myšlienky, ktorá existuje už niekoľko rokov. Podľa nej tento systém skúma naše každodenné pohyby v snahe zistiť výskyt chorôb. Odborníci tvrdia, že takýto prístup má výhodu oproti iným zariadeniam, pretože človek si nemusí držať v pamäti to, že sa musí otestovať. Jednoducho to urobí pri bežnej návšteve toalety.

"Vyvinuli sme pasívny monitorovací systém, ktorý možno ľahko začleniť do bežnej dennej rutiny. Vyžaduje si minimálny alebo dokonca žiadny zásah človeka," uviedol tím, ktorý stojí za bizarným vynálezom.

Prístroj je schopný zaznamenať hladinu glukózy aj prítomnosť krvi v moči, monitorovať stolicu a dokonca dokáže rozoznávať používateľov toalety, zaznamenávať dĺžku a periodicitu ich návštev hygienického zariadenia.

Vedci dúfajú, že sa toaleta nakoniec stane „dennou klinikou“, ktorá pomôže pri prevencii a včasnom odhalení problémov od cukrovky až po infekcie močových ciest a zápalové črevné ochorenia. Vývojári zároveň poznamenali, že predchádzajúce pokusy o zostrojenie podobnej toalety boli drahé a poskytli len obmedzené informácie. Ich nový systém sa však dá namontovať na už existujúce toalety a zahŕňa množstvo senzorov a detektorov na včasnú identifikáciu prípadných zdravotných problémov.

STANFORD/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vyšetrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.