Sestričky nemali špeciálne obleky, museli nosiť plastové vrecia. Zistili im koronavírus

Ilustračný záber
Zdroj: Shutterstock/ David Herraez Calzada

Novým koronavírusom sa nakazili po tom, čo pre nedostatok osobných ochranných prostriedkov museli pacientov prijímať zahalené v plastových vreciach na odpadky.

Otrasný prípad. Trom sestričkám prvého kontaktu z nemocnice Northwick Park Hospital v Londýne minulý týždeň diagnostikovali ochorenie Covid-19. Novým koronavírusom sa nakazili po tom, čo pre nedostatok osobných ochranných prostriedkov museli pacientov prijímať zahalené v plastových vreciach na odpadky, píše Daily Mail.

Northwick Park Hospital bola prvá nemocnica v krajine, ktorá vyhlásila kritický stav po enormnom príleve pacientov s koronavírusom. Viac ako polovica zamestnancov na jednom oddelení sa vtedy údajne nakazila vírusom a predstaviteľov nemocnice obvinili z toho, že im nezabezpečili vhodné osobné ochranné pomôcky.

„Môžeme potvrdiť, že množstvo zamestnancov pracujúcich v našich oblastiach s pozitívnym výskytom Covid-19 bolo pozitívne testovaných na koronavírus, " uviedol hovorca Národnej zdravotníckej služby Trust London North West University Healthcare, ktorý prevádzkuje nemocnicu Northwick Park Hospital. Podľa neho ide o nešťastnú situáciu, no nie neočakávanú, keďže rovnaké problémy postihujú zdravotnícke zariadenia po celom svete.

Nakazené sestričky zverejnili fotografiu, na ktorej pózujú v igelitových vreciach, už pred mesiacom. Jedna z nich vtedy povedala, že ich nútia ošetrovať pacientov bez profesionálnych ochranných pomôcok. „Tento vírus by sme mohli chytiť sami. Teraz potrebujeme správnu ochrannú súpravu, inak sestry a lekári zomrú. Je to také jednoduché," uviedla.

Podľa odborníkov nedostatok osobných ochranných pomôcok v zdravotníckych zariadeniach zásadne ohrozuje starostlivosť poskytovanú pacientom. Napriek opakovaným ubezpečeniam zo strany vlády, že je na ceste viac ochranných prostriedkov, Kráľovská vysoká škola ošetrovateľstva (Royall College od Nursing) uviedla, že súpravy sa k sestričkám prvého kontaktu stále nedostali, čím zamestnávatelia porušujú zákonné povinnosti.

Sestričky si údajne musia ochrané pomôcky kupovať z vlastných prostriedkov či opakovane používať tie, ktoré mali k dispozícii, napriek tomu, že ide o jednorazové pomôcky.

„Pracujeme nepretržite, aby sme Národnej zdravotníckej službe a širšiemu sektoru sociálnej starostlivosti poskytli vybavenie a podporu, ktorú potrebujú na zvládnutie pandémie," uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.

„Každá nemocnica, komunitná lekáreň a záchranná zdravotnícka služba dostane ochranné pomôcky. Včera sme Národnej zdravotníckej službe dodali vyše 30 miliónov kusov a za posledných niekoľko týždňov bolo dodaných viac ako 600 miliónov kusov ochranných pomôcok vrátane masiek, plášťov, záster a rukavíc," dodal hovorca.

LONDÝN/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sestričky

Dôležité udalosti