Rok od ničivého požiaru. Ako vyzerá katedrála Notre Dame dnes?

Rekonštrukčné práce katedrály Notre-Dame po požiari z apríla 2019
Zdroj: Shitterstock/ Loic Salan

Pri požiari, ktorého hasenie trvalo 15 hodín, bola zničená veža budovy, strecha celej lode, horné časti stien, stredoveké okenné vitráže a časť interiéru.

Ubehol už rok od ničivého požiaru francúzskej katedrály Notre-Dame v Paríži. Na odstraňovaní škôd sa začalo intenzívne pracovať hneď po jeho uhasení, no práce zastavila, rovnako ako aj celý svet, pandémia nového koronavírusu, píše CNN.

Práce boli úplne pozastavené 16. marca, keď Francúzsko zaviedlo rozsiahle opatrenia na kontrolu šírenia ochorenia Covid-19. Doposiaľ však napriek snahe francúzskych úradov stále nie je jasný celkový rozsah škôd.

Zdroj: Profimedia.sk

Armádny generál Jean-Louis Georgelin, osobitný zástupca prezidenta Emmanuela Macrona pre rekonštrukciu pamiatky, ešte koncom januára informoval francúzsku vládu, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či je možné katedrálu zachrániť.

Georgelin uviedol, že je nutné dokončiť množstvo citlivých prác, aby bolo možné úplne zistiť stav konštrukcie. Pri požiari totiž došlo k čiastočnému roztaveniu lešenia, ktoré bolo v katedrále postavené ešte pred samotným požiarom. Do ovzdušia sa vtedy dostalo veľké množstvo olovnatého prachu, čo predstavuje riziko kontaminácie.


Riaditeľka Laboratória pre výskum historických pamiatok Aline Magnienová však ešte minulý mesiac o budúcnosti slávnej katedrály hovorila optimisticky a pre časopis Science, sa vyjadrila, že srdce Notre-Dame bolo zachránené. „Nezáleží na streche a klenbe, ale na svätyni, ktorú chránia,“ uviedla s tým, že „Notre-Dame bude obnovená. Umelecké diela, kameň a vitráže budú vyčistené a katedrála bude jasnejšia a krajšia ako predtým.“

Francúzske ministerstvo kultúry doposiaľ neuviedlo, ako ovplyvní pozastavenie sanačných prác časový harmonogram obnovy katedrály. Francúzsky prezident Macron však pôvodne uviedol, že opätovné sprístupnenie pamiatky pre turistov je naplánované na rok 2024. Momentálnou prioritou je však pre francúzsku vládu zastavenie šírenia pandémie, uviedol to Macron v pondelkovom televíznom vyhlásení. 


Ďalšou otázkou zostáva aj miera skutočného vyplatenia avizovaných finančných príspevkov na obnovu pamiatky. Aj napriek štedrým sľubom bohatých donorov, ktoré spolu činili sumu 228 miliónov eur, totiž bolo na oficiálny účet podľa organizácie Fondation du Patrimoine, ktorá tieto prostriedky získavala, vyplatená len čiastka vo výške viac ako 86 miliónov.

Pri požiari, ktorý vznikol 15. apríla 2019 a ktorého hasenie trvalo 15 hodín, bola zničená veža budovy, strecha celej lode, horné časti stien, stredoveké okenné vitráže a časť interiéru. Príčina jeho vzniku však doposiaľ nebola presne zistená. Predpokladá sa, že požiar vznikol od cigarety resp. elektrického skratu pri rekonštrukčných prácach.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

PARÍŽ/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rekonštrukcia

Dôležité udalosti