Najväčšiemu plávajúcemu ľadovcu na svete hrozí zánik. Kryha sa roztápa

aaaaaa.jpg
Zdroj: Shutterstock/ Dmitry Gritsenko

Keď sa A-68 odlomil od „materského ľadovca“, mal veľkosť takmer 6 000 štvorcových kilometrov s priemernou hrúbkou približne 190 metrov.

Ešte v júli 2017 sa z Antarktického ľadovca odlomila obrovská kryha, ktorej dali odborníci označenie A-68. S veľkosťou 5100 km2 bola doposiaľ najväčším voľne plávajúcim blokom.

BBC však informuje, že v uplynulých dňoch sa jeho rozloha zmenšila o 175 km2, keď sa časť z neho odlomila. Ľadovec sa v súčasnosti pohybuje smerom k otvorenému oceánu na sever od Antarktického polostrova. Po jeho vstupe do teplejších vôd a prúdov, ktoré ho budú unášať smerom k južnému Atlantiku, by sa jeho rozloha mala ešte viac zmenšiť.

Adrian Luckman, výskumník z Univerzity v Swansea v Británii, ktorý sleduje vývoj ľadovej kryhy A-68, povedal, že odlomenie časti ľadovca môže znamenať začiatok konca tohto ľadového obra. Rozpad kryhy potvrdili aj satelitné zábery.

Keď sa A-68 odlomil od „materského ľadovca“, mal veľkosť takmer 6 000 štvorcových kilometrov s priemernou hrúbkou približne 190 metrov. Celé mesiace sa pritom zdalo, že sa kryha zachytila o morské dno a takmer vôbec sa nehýbe. Nakoniec však ľadový kus začali prúdy unášať na sever.

To, ako dlho pretrvá súčasná podoba najväčšieho voľne plávajúceho ľadovca na svete, vedci nedokážu predpovedať. Zhodujú sa však na tom, že postupne sa budú z neho lámať kusy, ktoré sa v teplejších vodách úplne roztopia a ľadovec tak príde o svoje výnimočné prvenstvo.

ANTARKTÍDA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ľadovec

Dôležité udalosti