V Stredomorí objavili vzácne vraky, ich náklad môže prepísať históriu

Vstávam
Zdroj: reprofoto: YouTube

Celkovo našli až 12 vrakov.

Od 50. rokov minulého storočia archeológovia prehľadávajú vody východného Stredomoria v snahe nájsť vraky lodí, ktoré sa potopili pozdĺž historicky veľmi významnej námornej trasy.

Britmi vedený tím Enigma Shipwreck Project (ESP) po päťročnej práci teraz oznámil úchvatné objavy a výsledky práce. Píše The Guardian.

Vedci počas uplynulých rokov pracovali na skupine 12 vrakov pochádzajúcich z obdobia viac ako dvoch tisíc rokov našej histórie.

Najstarší vrak bol z 3. storočia pred našim letopočtom, najnovší z 19. storočia. Skupina vrakov ležala dva kilometre pod morskou hladinou medzi Cyprusom a Libanonom.

„Je to opravdu prielomové, ide o jeden z najvýznamnejších stredomorských objavov svojho druhu v histórii," uviedol archeológ projektu Sean Kingsley.

Ako zrejme najvýznamnejší nález spomína vrak obchodnej lode z Osmanskej ríše zo 17. storočia. Bola taká obrovská, že by sa na jej palubu vraj vošli dve bežné obchodné lode tej doby.

Jej rozsiahly náklad obsahoval stovky artefaktov a vzácnych predmetov zo 14 rôznych kultúr a civilizácií.

Nechýbali maľované talianske vázy, indické korenie či vzácny čínsky porcelán, ktorý je najstarší, aký sa kedy podarilo z vraku v Stredomorí vyprostiť.


Zdroj: YouTube/MEMO

ESP uvádza, že nález lode dokladá doposiaľ neznámu námornú cestu vedúcu z Číny do Perzie cez Červené more až do východného Stredomoria.

Odborníci sú toho názoru, že loď sa potopila okolo roku 1630 na ceste z Egypta do Istanbulu. To by však znamenalo, že vtedy bola prejazdná vodní „cesta" medzi Červeným a Stredozemným morom. Predchodcu dnešného Suezského prieplavu vybudovali už v staroveku, ale malo sa za to, že v 17. storočí nebol v prevádzke.

„Loď merala 43 metrov a uviezla náklad o hmotnosti až tisíc ton. Ide celosvetovo o jednu z najúchvatnejších ukážok námorných technológií a obchodu. Jej veľkosť odpovedá rozsahu jej nákladu," uviedol Kingsley.

Iba náklad čínskeho porcelánu obsahuje 360 šálok a tanierov vytvorených vo vypalovacích peciach v meste Ťing-te-čan, ktoré sa aj dnes považuje za porcelánové hlavné mesto sveta.

Medzi nájdenými predmetmi nechýbali najranejšie hlinené osmanské fajky, ktoré boli kedy nájdené. To bola pravdepodobne nezákonná zásielka, pretože vtedajšej dobe platili pomerne prísne tresty za fajčenie tabaku.

Posledná fáza prác tímu Enigma sa na mieste uskutočnila už na konci roku 2015, následný pracovný proces však potom trval roky a zostal nepublikovaný až doteraz.

BRATISLAVA/rd

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nález

Dôležité udalosti