V žilinskej pamiatke odhalili historické tajomstvá z veže. Takýto poklad ukrývali

V cennostiach našli aj informácie o rekonštrukcii pamiatky.

Odhalili historické tajomstvá z veže. Najznámejšiu žilinskú pamiatku rekonštruujú. Z makovice na veži vytiahli robotníci dve tuby s odkazmi z minulosti.

Tuby sú z rokov 1881 a 1942. Boli v nich listiny v slovenskom, maďarskom aj latinskom jazyku. Sú v nich podrobnosti o požiari kostola aj jeho rekonštrukcii. Koľko stála, kto ju robil a ako ju obnovili. V oboch schránkach boli aj mince. Medzi tými z roku 1942 boli dve vzácne.

„Dvadsaťkorunáčka v striebre s Jozefom Tisom. Ide o jubilejnú mincu, ktorú vydali presne v deň voľby prezidenta republiky. Druhou najvzácnejšou mincou z tohto konvoltu je dvadsaťhaliernik," hovorí historik Marek Sobola.

V staršej tube z roku 1881 sa našli strieborné a medené grajciare. „Zaujímavé je, že ich razili v troch rôznych mincovniach Rakúsko-uhorskej monarchie. Jednou je Kremnica, druhá mincovňa je Viedenská a tretia je Benátska," dodal Sobola.

Historici už teraz vedia, že tuba, ktorú spolu so žilinskou diecézou vložia do veže pre budúcich bádateľov, bude mať netradičný tvar. Na obale bude vygravírovaný symbol najsvätejšej trojice podľa kostola.

Do veže budú naspäť vložené dve historické tuby aj s obsahom. Tá nová bude rovnako ako dve predchádzajúce obsahovať vymenovanie terajších funkcionárov mesta či diecézy, ako aj záznam o aktuálnej veľkej rekonštrukcii katedrály.

Viac v reportáži Zuzany Gadušovej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ŽILINA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poklad

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.