Obcou Torysa sa pred dvomi storočiami prehnala skaza. Vzácne sochy jej odolali

Cennosti majú takmer 300 rokov a ľudia sa k nim modlili v čase epidémií.

Vystavili takmer 300-ročné sochy, ku ktorým sa modlili v čase epidémií. Obcou Torysa sa aj pred vyše 200 rokmi prehnala skaza, na ktorú spomínajú dodnes.

Svätý Kozma a Damián boli bratia, ktorí pôsobili ako nezištní lekári v Sýrii. Sochy sú približne meter vysoké, no ľudia im v minulosti pripisovali veľkú moc.

Sochy stáli v kostole pri oltári, až kým obec nezaplavila veľká voda. Teraz sú súčasťou sakrálnej expozície v Krajskom múzeu v Prešove. To, že ide práve o týchto dvoch svätcov, prezrádza predmet v ruke jedného z nich, a síce lekárnická nádoba, respektíve dóza.

Voda v potoku normálne siaha po členky, no pred vyše dvesto rokmi, keď sa obcou prehnali záplavy, jej hladina vraj stúpla o 4 metre.

Na mieste, kde kedysi stál kaštieľ s kostolom, postavili kríž. Pripomína najväčšie nešťastie, ktoré obec postihlo. Pri povodni vtedy zomrelo jedenásť ľudí.

Obyvateľom sa zo starého kostola okrem sôch podarilo zachrániť aj kalichy či obrazy, no veľkou záhadou dodnes ostáva iný, doposiaľ nenájdený predmet.

Viac v reportáži Veroniky Bozdošovej.


TORYSA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PO

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.