V Stredozemnom mori sa udomácnil nebezpečný predátor. Má rovnaký jed ako kobra

V západnom Atlantiku prvýkrát spozorovali krídlovcov v roku 1994 a o 10 rokov neskôr už ich napočítali v priemere tisíc na pol hektára.

Invazívny druh dravej ryby, ktorý v Stredozemnom mori zaznamenali relatívne nedávno, sa zrejme stane trvalým obyvateľom tejto oblasti. Krídlovec ohnivý (lat. Pterois volitans) patrí medzi najfotogenickejších obyvateľov oceánov, zároveň však ide o nebezpečného tvora, ktorého najsilnejšou zbraňou je jed. Nová štúdia hovorí, že rozšírenie tohoto predátora bude mať vážny dopad na miestne ekosystémy.

Krídlovcov prvýkrát v Stredozemnom mori spozorovali v roku 2012 pri pobreží Cyprusu. Odvtedy ich je čoraz viac a keďže ide o dravcov, ktorí sa živia rybami významnými pre ekonomiku aj ekológiu, môže to narušiť už teraz krehkú rovnováhu v mori.

"Medzi mnohými hrozbami pre naše morské ekosystémy je biologické znečistenie najmenej viditeľné. V skutočnosti je však dostatočne významné na to, aby narušilo ekologickú rovnováhu. Všetky cudzie druhy úspešne menia alebo poškodzujú svoje nové prostredie, niektoré sa aklimatizujú relatívne ľahko. Rýchlo sa šíria a majú katastrofálny vplyv na pôvodné druhy. To bol prípad populácií krídlovcov v západnom Atlantiku a teraz sa tento príbeh opakuje v Stredozemnom mori," vysvetlil hlavný autor štúdie Savva Johannis.

Vedci zistili, že samíc krídlovcov je viac než samcov, čo znamená, že sa rozmnožujú rýchlejšie. Jeden samec môže oplodniť niekoľko samíc. V západnom Atlantiku prvýkrát spozorovali krídlovcov v roku 1994 a o 10 rokov neskôr už ich napočítali v priemere tisíc na pol hektára. Pôvodným domovom tejto ryby je pri tom Indický oceán.

Krídlovec ohnivý disponuje aj jedom, ktorý má identické zloženie ako jed kobry. Pre človeka síce nie je obvykle smrteľne jedovatý, ale spôsobuje veľké bolesti a úplne zotavovanie trvá dlho.

V prírode táto dravá ryba obýva 50-metrové hĺbky, ale aj pobrežné lokality. Dospelý dorastá do dĺžky 35 cm. Krídlovce sa živia menšími rybami a mäkkýšmi.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stredozemné more

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.