V Anglicku klesá počet fajčiarov. Obávajú sa koronavírusu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/ nenadkostic_foto

Odborníci očakávajú, že v Spojenom kráľovstve môže počas koronavírusovej krízy natrvalo skoncovať s fajčením približne 300 000 ľudí.

Varovania lekárov zrejme anglických fajčiarov vystrašili. Za posledné týždne sa totiž vo Veľkej Británii pokúsilo prestať fajčiť už viac ako 550 000 fajčiarov a 2,4 milióna ďalších výrazne obmedzilo spotrebu cigariet.

Informuje o tom The Guardian s odvolaním sa na výsledky spoločného prieskumu britskej spoločnosti YouGov a organizácie proti fajčeniu Action on Smoking and Health (ASH). Súvisí to s varovaním odborníkov, ktorí naznačujú, že fajčiari sú voči koronavírusu mimoriadne zraniteľnou skupinou.

Odborníci očakávajú, že v Spojenom kráľovstve môže počas koronavírusovej krízy natrvalo skoncovať s fajčením približne 300 000 ľudí. Prieskum na vzorke 1 004 ľudí naznačil, že 2 % fajčiarov už prestali fajčiť kvôli obavám z koronavírusu,  8 % ľudí sa aspoň pokúsilo skončiť a 36 % fajčiarov výrazne znížilo spotrebu tabakových výrobkov.

Výsledky prieskumu uvítali viaceré organizácie pôsobiace v oblasti zdravia a boja proti fajčeniu. Vo Veľkej Británii už rozbehli aj kampaň na obmedzenie tohto zlozvyku pod názvom #QuitforCOVID.

„Fajčenie poškodzuje imunitný systém a našu schopnosť bojovať proti infekciám. Navyše je čoraz viac dôkazov, že fajčenie je spojené s horšími výsledkami u pacientov s ochorením Covid-19,“ uviedol Nick Hopkins, špecialista na respiračné ochorenia na univerzite Imperial College London a riaditeľ organizácie ASH.

Hopkins navyše upozorňuje, že odvykanie od fajčenia rýchlo znižuje riziko ďalších zdravotných problémov ako sú infarkty a mozgové príhody.

„Existuje veľa dôvodov prečo prestať fajčiť, ale nikdy neboli tak naliehavé ako počas pandémie,“ uviedla Ruth Tennant zakladateľka kampane #QuitforCOVID.

VEĽKÁ BRITÁNIA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cigarety

Dôležité udalosti