FOTO: Takto bojoval svet so Španielskou chrípkou pred 100 rokmi. Zdravotníctvo kolabovalo

Pohotovosrná ambulancia Červeného kríža vo Washingtone.
Zdroj: tasr/Edward A. "Doc" Rogers/Library of Congress

Pandémia bola zákernejšia, ako je pandémia koronavírusu.

Pred sto rokmi čelil svet pandémii Španielskej chrípky, ktorá trvala dva roky. Nakazila sa ňou približne tretina vtedajšej celosvetovej populácie, zhruba 500 miliónov ľudí, pričom zomrela asi desatina z tohto počtu. Podľa riaditeľa Stredoslovenského múzea Marcela Pecníka bola oveľa zákernejšia a ničivejšia, ako je pandémia nového koronavírusu, ktorú zažívame v tomto období.

Španielska chrípka vypukla v januári 1918 a trvala až do roku 1920. Prvý prípad bol zaznamenaný v USA, no názov dostala po Španielsku, pretože práve ich tlač priniesla informácie o tomto ochorení. „Choroba vznikla v zákopoch 1. svetovej vojny a šírila sa presunmi vojakov, ktorí sa vracali z frontu domov," uviedol Pecník.

Príznakmi ochorenia boli bolesti hlavy, horúčky, bolesti pľúc či modrajúce líca a pery. „Vtedajšie zdravotníctvo skolabovalo, pretože na taký prílev chorých nebolo pripravené," opísal riaditeľ múzea. Pozrite si archívne fotografie, ktoré zachytávajú liečbu a dočasné nemocnice v čase pandémie na území USA.

Fotky nájdete v GALÉRII.

AKTUÁLNE ČÍSLA O KORONAVÍRUSE VO SVETE NÁJDETE TU

USA/mal

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme História

Dôležité udalosti