O 50 rokov bude tretina populácie žiť v extrémnych horúčavách

Slnečné počasie
Slnečné počasie Zdroj: shutterstock/ Dark Moon Pictures

Najnovšia štúdia hovorí, že v roku 2070 budú miliardy ľudí trpieť v horúčavách

O 50 rokov budú 2 až 3,5 miliardy ľudí žiť v neznesiteľných horúčavách. Tie im pomôže zvládnuť jedine klimatizácia. Tvrdia to odborníci v najnovšej štúdií z Wageningen University v Holandsku, ktorú uverejnili v odbornom časopise Proceedings of the US National Academy of Sciences.

Podľa novej štúdie budú najviac zasiahnutí horúčavami chudobní ľudia, ktorí si nebudú môcť dovoliť investovať do klimatizácie a budú žiť v prostredí, pôvodne neprispôsobenom na dané vysoké teploty. Ekológ Marten Scheffer uviedol, že pri súčasnom tvorení emisných plynov sa priemerná ročná teplota zvyšuje o 1,8 stupňa. Ide tak o zmenu klímy spôsobenú človekom.

Prečítajte si aj: Slovensko je pripravené na zmeny v súvislosti s ochranou klímy

Na aký počet ľudí bude mať v skutočnosti postupné zvyšovanie teploty dopad a zároveň koľko z nich bude naozaj ohrozených, závisí od toho, do akej miery sa znížia emisie oxidu uhličitého zachytávajúce teplo a ako rýchlo bude narastať svetová populácia.

Podľa najhorších scenárov rastu populácie a uhlíkového znečistenia budú v extrémne horúcich oblastiach žiť asi 3,5 miliardy ľudí. To je tretina predpokladaného počtu populácie v roku 2070.

"Má to dosah na obrovské množstvo ľudí a hlavne ide o krátke obdobie. Preto sa obávame," uviedla klimatologička Natalie Mahowaldová z americkej Cornell University, ktorá bola aj s ďalšími externými vedcami súčasťou štúdie. Nová štúdia má podľa nich naozajstný zmysel a poukazuje na neodkladnú potrebu zmeneny vplyvu človeka na klimatické zmeny.

Najviac postihnutými regiónmi budú India a Nigéria, ale aj Pakistan, Indonézia, Sudán, Niger, Filipíny a Bangladéš. Vedcom sa už aj v súčasnosti podarilo namerať extrémne horúčavy v Mekke v Saudskej Arábií, píše cbsnews.com

MARYLAND/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Emisie

Dôležité udalosti