Milovníci jahôd sa môžu tešiť, čoskoro si ich budú môcť sami nazbierať

Od 6. mája 2020 sa spustila druhá a tretia fáza otvárania prevádzok
Od 6. mája 2020 sa spustila druhá a tretia fáza otvárania prevádzok Zdroj: TV noviny.sk

Celkovú úrodu však ohrozuje nepredvídateľné počasie.

Slovenskí farmári hlásia prvú úrodu jahôd. Milovníci jahôd sa tak môžu tešiť na pomalé spustenie samozberu.

Od utorka (5. 4.) na plno pracujú aj na jahodovej farme v Malante pri Nitre. Nezabúdajú však na ochranné prvky. „Tieto prvé jahody sú také najvzácnejšie, tie prvé sú najväčšie. Zmena je napríklad v tom, že všetci zbierame v rukaviciach, zbierame v rúškach," povedal spolumajiteľ jahodovej farmy Peter Dostál.

Pri prvom zbere postupujú veľmi opatrne. Zbierajú iba tie najkrajšie a už celkom zrelé jahody, ktoré vôbec nechytajú, ale iba jemne zalomia stonku nad plodom.

Zdroj: TV noviny.sk

Prvé jahody zbierali aj v Trnovci nad Váhom. Niektoré im pod fóliovníkom dozreli už minulý týždeň. Podľa majiteľa rodinnej farmy, Pavla Abraháma, zbierajú približne každý druhý, tretí deň podľa toho, aké je počasie a ako rýchlo jahody dozrievajú.

Prečítajte si aj: Slovensko má za sebou rekordne suchý apríl. Najviac trpí nedostatkom dažďa juh krajiny

Farmárov totižto trápi nepredvídateľné počasie. Dlhé sucho bez dažďa riešia pestovatelia na celom Slovenku. Pre lepšiu úrodu by im jednoznačne pomohol dážď. Farmári, ktorí majú jahody mimo fóliovníkov, sa naopak obávajú prízemných mrazov.

„Vonkajšie jahody sú vo fáze zakvitnutia. Všetko je už vonku, všetky súkvetia už sú vlastne hotové. Keby dneska alebo v najbližších dňoch prišiel mráz, tak by to bolo fatálne," doplnil Dostál.

V prípade priaznivých podmienok môžu jahody pod holým nebom, na južnom Slovensku, dozrieť v priebehu nasledujúcich dvoch až troch týždňoch.

Reportáž spracovala Monika Koleková.


MALANTA, TRNOVEC NAD VÁHOM/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úroda

Dôležité udalosti