Škandál v Indii. Telá obetí koronavírusu ležali vo vreciach vedľa živých pacientov

m+ USA-SVK dnes.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Zábery vyvolali pobúrenie verejnosti a mnohí sa obávajú, že ak sa situácia v Indii ešte zhorší, podobných situácii by mohlo byť po celej krajine viac.

India má na krku ďalší škandál. Z nemocnice v Bombaji unikli zábery, ktoré dokazujú, ako zle miestna nemocnica Sion zvláda situáciu týkajúcu sa pandémie koronavírusu. Na záberoch vidieť telá obetí zabalené v plastových vreciach ležiace hneď vedľa pacientov na lôžkach, ktorí sa na ochorenie Covid-19 liečia. Podľa záberov mali dokonca k nakazeným na oddeleniach prístup aj ich rodinní príslušníci. O incidente informuje portál The Guardian.

Zábery vyvolali pobúrenie verejnosti a mnohí sa obávajú, že ak sa situácia v Indii ešte zhorší, podobných situácii by mohlo byť po celej krajine viac. India hlási doposiaľ viac ako 67 000 prípadov a viac ako 2200 úmrtí.

Dekan nemocnice Pramod Ingale obvinil rodiny obetí z toho, že si telá svojich blízkych neprevzali a povedal, že na oddelení zostali, pretože márnica bola plná. Ingale sa bránil, že nie sú jasné pravidlá, čo by mala robiť nemocnica s telami obetí, ku ktorým sa nikto nehlási. Predpisy však nariaďujú, že telo musí byť prevezené do tridsiatich minút od vyhlásenia úmrtia.

Po incidente bol odvolaný a nový dekan Ramesh Bharmal vyhlásil, že „takéto veci sa už nebudú opakovať“. Podľa neho je nutné poučiť ľudí o tom, ako sa správať v prípade, že majú v rodine človeka s príznakmi Covid-19 a ako by mali prebiehať posledné rozlúčky tak, aby boli dodržané bezpečnostné nariadenia.

Podobný incident sa podaril natočiť príbuznému pacienta v inej bombajskej nemocnici. Novinárom povedal, že telo obete ležalo pri pacientoch dlhšiu dobu a dvaja iní pacienti dokonca ležali na jednej posteli. Na oddelení sa podľa neho ľudia pohybujú bez toho, aby dodržiavali odstupy a dokonca si všimol, že pacienti s podozrením na Covid-19 neboli izolovaní od ostatných.

Bombaj je hlavné mesto Maháraštry, najhoršie postihnutého štátu v Indii s viac ako 22 000 prípadmi a 832 úmrtiami. Obyvatelia vidieka sa preto obávajú, že ak sa vírus dostane aj k nim, nedostanú adekvátnu starostlivosť.

„Veľmi sa bojíme. Ak s vírusom nedokáže bojovať ani Amerika, kto zachráni nás? Mysleli sme si, že nemocnice v Bombaji budú vybavené na riešenie takýchto prípadov, je to bohaté mesto, ale šokovali nás obrázky, ktoré sme videli v televízii. Ak ochorieme, Boh nám pomáhaj,“ povedal jeden z nich.

BOMBAJ/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.