Na Slovensku ožívajú aj kultúrne pamiatky. Pozreli sme, ktoré už fungujú a v akom režime

Hradný kopec, na ktorom je Bratislavský hrad a parlament.
Zdroj: Shutterstock.com

Slovenské hrady a zámky sa postupne otvárajú už od 6. mája

Slovensko pristúpilo k postupnému uvoľnovaniu opatrení v suvislosti s ochorením COVID-19. Po spustení druhej a tretej fázy môžu k postupnému otvoreniu pristúpiť aj kultúrne pamiatky. Znovuotvorenie však sprevádzajú prísne ochranné a hygienické opatrenia. Pozreli sme sa preto, ktoré už fungujú a v akom režime. Rozdelili sme ich do jednotlivých krajov.

Bratislavský kraj

Bratislavský hrad. Dominanta nášho hlavného mesta, ale aj symbol celého Slovenska. Po niekoľkých týždňoch ho opätovne otvorili aj pre návštevníkov, netreba však zabúdať na prísne hygienické opatrenia. „Návštevníci si povinne dezinfikujú ruky prostriedkom umiestneným pri vstupe do múzea a rovnako tu absolvujú meranie telesnej teploty. Pri pohybe v priestoroch múzea je odporúčaná ochranná vzdialenosť medzi osobami minimálne dva metre," uvádza oficiálna stránka hradu.

Vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia pred koronavírusom musia návštevníci prichádzať do kultúrnej pamiatky v obmedzenom počte. „Na výpočet maximálneho počtu návštevníkov, ktorí sa môžu zdržiavať naraz v jednotlivých múzejných objektoch, bude použitý koeficient 25 m2/osoba," vysvetľujú na stránke.

Prečítajte si aj: Kičura bude definitívne stíhaný väzobne, súd zamietol jeho sťažnosť

V Bratislavskom kraji môžete navštíviť taktiež hrad Červený kameň. Hradný areál sa sprístupnil verejnosti už 6. mája a od 8. mája sa môžu návštevníci dostať aj do hradných expozícií. Tie sú však bez sprievodcu. Na oficiálnej stránke hradu si návštevníci môžu stiahnuť textového sprievodcu, ktorý im poskytne potrebné informácie. Podľa zverejnených informácií je hrad otvorený od utorka do piatka v čase od 9.30 h do 15.30 h a počas víkendov od 9. do 17. hodiny. Hradné pivnice zatiaľ zostávajú zatvorené.

Zdroj: Shutterstock.com

V jednotlivých krajoch sú znovuotvorené aj iné kultúrne pamiatky.

Trenčiansky a Žilinský kraj

V Trenčianskom kraji sa sprístupnilo hneď niekoľko hradov. Už 7. mája spustil Trenčiansky hrad takzvaný okruh COVID-19. Prístupný v ňom bol vonkajší exteriér Malého okruh hradu, ku ktorému sa nasledujúci deň otvorili Kasárne, Lapidárium a Ľudovítov palác. Na hrade prísne kontrolujú počet ľudí v jednotlivých sekciách, v prípade záujmu sú povolené počty zverejnené aj na stránke hradu. Ten je prístupný pre verejnosť denne od 9. do 19. hodiny.

Od 8. mája sa otvoril aj Čachtický a Beckovský hrad. Podľa zverejnených informácií je Čachtický hrad otvorený od utorka do piatka v čase od 10. do 17. hodiny a počas víkendov od 10. do 18. hodiny. Vstupné lístky ako aj občerstvenie či suveníry si môžu ľudia zakúpiť vo výdajnom okne, platba je možná len v hotovosti. Bufet, suveníry a vinotéka sú prístupné aj na Hrade Beckov. Oficiálna stránka hradu uvádza, že hrad je sprístupnený denne od 9. do 18. hodiny, okrem expozície v priestoroch dolného nádvoria, ktorá je zatvorená.

Prečítajte si aj: Na Horehroní budú jazdiť električky. Vozne kúpili zo Švajčiarska za smiešnu sumu

K znovuotvoreniu pristúpila aj ZOO Bojnice s Bojnickým zámkom. Namiesto dvoch štandardných okruhov ponúka zámok špeciálny okruh, ktorý pozostáva z toho najlepšieho a najexkluzívnejšieho z oboch klasických. Pre pretrvávajúce opatrenia sa v jednej chvíli môže v objekte nachádzať iba 60 ľudí

Jedným z najnavštevovanejších hradov patrí Oravský hrad. Ten sprístupnil svoje prehliadky taktiež ku koncu minulého týždňa. Denne si tak rodiny s deťmi môžu pozrieť prehliadky v časoch od 10. do 16. hodiny. Prehliadky hradom budú možné za prísnych ochranných a hygienických podmienok. Návštevníci môžu vstupovať len individuálne, bez sprievodu lektora s orientačnou mapou.

Nitriansky a Banskobystrický kraj

Sprístupnený verejnosti je už aj Nitriansky hrad. Konkrétne sa návštevníci môžu tešiť na hradný areál, Katedrálnu vežu a Diecézne múzeum. Do objektov môžu vstupovať iba individuálne skupiny v maximálnom počte 5 osôb. Toto nariadenie sa netýka viacpočetnej rodiny.

Zdroj: TASR

Ešte viac toho ponúka Banskobystrický kraj, 8. mája sa sprístupnil Nový zámok, Starý zámok aj Banské múzeum v prírode. Do jednotlivých kultúrnych pamiatok sa dostanete od stredy do nedele, v časoch od 9. do 17. hodiny

Košický a Prešovský kraj

Medzi prvými otvorenými hradmi patril aj Šarišský hrad. Podľa zverejnených informácií je otvorený denne od 10. do 17. hodiny. Možný je aj vstup na vežu „Donjon", avšak len so sprievodcom v hodinových intervaloch 10-17 h, okrem pondelka.

Svoje stredné a dolné nádvorie otvoril aj Spišský hrad. Verejnosti je sprísupnený v čase od 9. do 19. hodiny

BRATISLAVA/vd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúrna pamiatka

Dôležité udalosti