Vedci možno našli spôsob, ako poraziť maláriu. Riešením môžu byť samotné komáre

Levická nemocnica.
Zdroj: shutterstock

Komármi prenášaná malária je totiž hrozbou, ktorá ľudstvo intenzívne trápi doteraz.

Rozsiahly výskum, o ktorom informuje odborný žurnál Nature Biotechnology, preukázal, že pomocou genetického inžinierstva je možné zničiť populáciu komárov, ktoré prenášajú maláriu.

Postarali sa o to vedci z londýnskej Imperial College London. Tí zmeniil gény komárov Anopheles gambiae tak, že stratili schopnosť rozmnožovať sa.

Genetici zmenili DNA tak, že sa rodilo omnoho viac samcov než samíc a počas niekoľkých generácií to viedlo k stavu, kedy z populácie samice vymizli úplne, a komáre tak vymreli.

Ide o vôbec prvú genetickú modifikáciu, ktorá týmto spôsobom narušuje rozmnožovanie. Vedci očakávajú, že tento spôsob bude pri kontrole premnožených populácií komárov mimoriadne účinný aj v reálnom svete.

Komármi prenášaná malária je totiž hrozbou, ktorá ľudstvo intenzívne trápi doteraz. Len v roku 2018 zaznamenali 228 miliónov prípadov tohto ochorenia, pričom 405-tisíc ľudí na ňu zomrelo.

Pre globálne otepľovanie sa infikované komáre stále viac dostávajú na sever, a tak sa malária šíri aj do miest, kde doteraz bola výnimočne.

Na svete žije asi 3500 druhov komárov, len 40 z nich však môže prenášať maláriu, pričom všetky sú si veľmi podobné.

Autori výskumu dúfajú, že v budúcnosti budú môcť tieto genetické komáre vypustiť do prírody, aby v nej prispievali k pomalému nahradzovaniu samíc samcami.

Jednak by to viedlo k úbytku komárov, ale tiež by to priamo zmenšovalo hrozbu prenosu malárie na človeka. Práve samice na rozdiel od samcov cicajú krv a prenášajú toto ochorenie.

Laboratórne experimenty však zatiaľ nestačia, bude potrebných ešte mnoho ďalších krokov, ktoré overia spoľahlivosť aj bezpečnosť takýchto úprav.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gény

Dôležité udalosti