Zverejnili detaily stretov amerických pilotov s UFO. Oficiálne vysvetlenie má vážnu trhlinu

Švédska princezná Sofia a princ Carl Philip
Švédska princezná Sofia a princ Carl Philip Zdroj: Reuters

Aj v prípade, že by skutočne išlo o drony, ide iba o časť záhady.

Americká armáda nedávno zverejnila správu, ktorá detailnejšie popisuje strety pilotov US Navy s neidentfikovateľnými lietajúcimi objektmi (UFO). Pentagon tak urobil v náväznosti na odtajnenie záberov, ktoré oficiálne zverejnil minulý mesiac.

„Neznáme lietadlo (v originále aircraft) malo malé rozmery, bolo veľké približne ako kufor a malo striebornú farbu," opisuje incident z marca 2014 jeden z pilotov stíhačky F/A-18 Hornet. V správe sa píše, že piloti neboli schopní identifikovať sroj, okolo ktorého preleti vo vzdialenosti asi 300 metrov. Keď sa pokúšali obnoviť vizuálny kontakt, už sa im to nepodarilo.

Dokumenty, ktoré boli donedávna klasifikované ako „len pre oficiálne použitie" zverejnil portál televízie CNN. Videá ukazujú extrémne rýchlo sa pohybujúce objekty. V dvoch z nich počuť užasnuté reakcie pilotov. Jeden hlas špekuluje, že by mohlo ísť o dron. S týmto predpokladom sa pracuje aj v správe. Autori v nej často používajú označenie UAS (pozn. red. bezpilotné letecké systémy).

Pri ďalšom strete z novembra 2013 sa pilotovi stíhačky F/A-18 Hornet podarilo spozorovať „malé lietadlo" s rozpätím krídel do dvoch metrov. Bolo celé biele a tvarom pripomínalo dron alebo raketovú strelu. Okrem toho však nemalo žiadne ďalšie rozpoznateľné znaky. V tomto prípade autori správy vyjadrili presvedčenie, že ide o neznámy dron z kategórie UAS.

Aj v prípade, že by skutočne išlo o drony, ide iba o časť záhady. Kto ich ovládal, sa už zrejme nikdy nedozvieme. Faktom je, že objekty narušili letecký priestor, ktorý je vyhradený pre tréningové misie amerického námorníctva a pre bezpečnosť krajiny tak predstavujú hrozbu.

Podľa autorov správy sú drony nebezpečnejšie ako ľuďmi pilotované stroje a je len otázkou času, kedy spôsobia letecké nešťastie. Sú ťažšie viditeľné na radare a aj voľným okom ich pilot zbadá až na poslednú chvíľu.

Teória o dronoch má však jednu vážnu trhlinu. Tou je obrovská rýchlosť, s ktorou sa pohybujú objekty na záberoch. Na to akosi autori správy pozabudli.

Nick Pope, bývalý vyšetrovateľ z Pentagonu, ktorý sa zaoberal UFO, pre Sky News povedal, že na videách „môže byť niečo mimozemské" ale, vraj nemá "definitívne vysvetlenie".

Predpokladáme, že v týchto prípadoch nejde o kombináciu mylného vnímania pilotov a anomálií v infračervených kamerách. Objekty totiž zachytil aj radar," dodal Pope.


WASHINGTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ufo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.