Unikátne virtuálne prehliadky: Múzeá, galérie aj pamiatky môžete sledovať z pohodlia domova

Silueta Eiffelovej veže
Zdroj: TASR/AP

Stačí sa pohodlne usadiť, zapnúť notebook alebo TV a užívať si kultúrne krásy.

Celý svet sa zastavil. Nie šibnutím čarovného prútika ani stlačením tlačidla STOP na ovládači. Za následok to má už všetkým známe ochorenie COVID-19. A tak sa aj z bežnej rutiny stalo niečo nedosiahnuteľné a obmedzili sa naše životy na prevažný pobyt doma, v bezpečí.

Na Slovensku sa opatrenia postupne uvoľňujú a naša krajina sa pomaly vracia do bežného fungovania. Nie však všetky štáty zdieľajú podobne priaznivé výsledky. A preto sa najťažšie bude rozbiehať práve cestovný ruch, ktorý sa okrem dovoleniek a pracovných služieb spája aj so spoznávaním a učením niečoho nového.

A práve preto spojili celosvetovo známe múzeá, galérie, kultúrne pamiatky a zoologické záhrady svoje sily a spustiil virtuálne prehliadky svojich priestorov.

Z pohodlia domova tak môžete stráviť hodinu vo francúzskom Louvri a nasledujúcu už na Čínskom múre.

Múzeá a galérie

Jedným z najznámejších múzeí na svete je jednoznačne francúzsky Louvre. Múzeum ponúka prehliadky niektorých najdôležitejších a najobľúbenejších exponátov, ako sú egyptské starožitnosti a diela od Michelangela.

British Museum sa pýši veľkolepou zbierkou vyše ôsmich miliónov predmetov. Londýnske múzeum taktiež sprístupnilo verejnosti niektoré priestory v online verzii.

Zdroj: TASR

Svoje zvukové a virtuálne prehliadky ponúka aj americká the National Gallery od Art. Národná galéria umenia je aj za bežných okolností bezplatná a prístupná širokej verejnosti. Poskyuje taktiež zvukové záznamy z minulých prefnášok.

Pri návšteve Ameriky určite nikto nemôže vynechať krásy prírodovedeckého múzea. Práve National Museum of Natural History je jedno z najnavštevovanejších múzeí na svete. Počas online prehliadky sa diváci môžu tešiť na komplexnú prehliadku sál, zvierat, dinosaurov a paleobiológie.

Milovníci umeleckých diel poteší sprístupnenie newyorského The Metropolitan Museum of Art. Medzi svojimi múrmi schováva približne dva milióny umeleckých diel z celého sveta. Z domu si vychutnáte virtuálnu prehliadku diel od umelcov ako Vincent van Gogh, Jackson Pollock či Giotto di Bondone.

Letectvo, veda a vesmír

Extra zaujímavé sú výskumné centrá patriace pod NASA. Sprístupnili konkrétne tri, vo Virginii Langley Research Center, v Ohio Glenn Research Center a napokon The Space Center Houston. Tešiť sa môžete na virtuálnu prehliadku, videá a zvukové záznamy z vesmíru.

Zdroj: Profimedia

Spojené štáty disponujú aj múzeom leteckých síl. V prípade, ak ste milovníci lietadiel, vojenských zbraní či túžite vidieť vojenskú základňu, nevynechajte virtuálnu prehliadku the National Museum of the Unites States Air Force.

Zvieratá, akváriá a ZOO

Ázijské slony, kŕmiace sa žirafy, nosorožce či plameniaky pri vodopáde. Svoje brány otvorila virtuálnemu svetu aj veľkolepá zoologická záhrada v Hudson.

ZOO v Kensase sa zameriava prevažne na život orangutanov a tučniakov. Záznamy z ich kamier sú taktiež sprístupnené verejnosti prostredníctvom ich stránky kansascityzoo.org.

Neskutočný podmorský svet objavíte s National Aquarium. V ponuke majú osem podmorských sekcií, v ktorých sa môžete tešiť na žraloky, delfíny, oceánske ryby či medúzy.

Kultúrne pamiatky

Ak ste niekedy túžili patriť do kráľovskej rodiny a žiť v paláci, môžete si svoj sen splniť aspoň počas koronavírusu. Celosvetovo známe sídlo anglickej kráľovnej ponúklo taktiež náhľad do svojích miestností. Nepremeškajte možnosť vidieť ikonický Buckinghamský palác aj s celou jeho pompéznosťou.

Zdroj: Shutterstock.com/Sergey-73

Vedeli ste, že z domu Anny Frankovej sa stalo múzeum? Jej denník sa preložil do vyše 70 jazykov, bol adaptovaný do filmovej aj divadelnej verzie. V pípade, ak túžite vidieť jej dom a spomenúť si na jej príbeh, využite túto možnosť.

Železné monštrum, tak kedysi nazývali veľkolepú Eiffelovú vežu v Paríži. Neskôr priniesla Francúzsku celosvetovú slávu a stala sa jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete. Pre mnohých stelesňuje pevninský maják či symbol lásky. Aj preto sa tam každoročne zasnúbia tisícky párov.

Na dovolenku do Egypta sa asi tento rok nedostaneme, avšak krásu ich pyramídy objavovať môžeme. Virtuálny výlet k pyramídam je taktiež sprístupnený počas pandémie.

BRATISLAVA/vd

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúrna pamiatka

Dôležité udalosti