Zo Zrakovej pyramídy, ktorú obdivovalo Slovensko, si už fotografiu neurobíte

Zehra Yilmaz a Cem Belevi
Zdroj: TV Markíza

Začali ju rozoberať a verejnosť sa už do nej nedostane.

Pri obľúbenom diele, ktoré obdivovali ľudia z celého Slovenska, si už viac fotku neurobíte. Zraková pyramída v Súľove bude minulosťou. Dominantu začali rozoberať. Pyramída pod Súľovskými skalami po piatich rokoch končí.

Aj v posledný deň si atrakciu prišli pozrieť desiatky turistov. Väčšina z nich pritom ani netušila, že je to v poslednej chvíli. Prírodné kino sa stalo hitom. Atraktívne výhľady ponúklo v každom ročnom období. Drevenú pyramídu postavili ako dočasnú inštaláciu a hoci mnohí o tom nevedeli, dielo malo po čase z lúky zmiznúť.

Zdroj: TV Markíza

Umelec Juraj Gábor ju vytvoril, aby dal pozeraniu iný rozmer a vytvoril priestor, kde sa môžu ľudia stretnúť. „To ukázalo opačnú stránku, že si viac individualizujeme alebo privatizujeme nejaké priestory pre nejakú fotografiu," tvrdí..

Až 18-metrová pyramída mala úspech, aký nečakal autor, ale ani obec, nad ktorou ju postavili. Nápor turistov nezvládala a často boli aj problémy. Postaviť museli dokonca aj nové parkovacie miesta.

TIP: Na začiatku ju mnohí označovali za hlúposť. Dnes ju volajú prírodný televízor

„Zo začiatku bola tá návštevnosť nižšia, takže to bolo celkom fajn, ale keď niečo presiahne ten rámec, na ktorý to plánujete, tak je to zlé. Potom začína byť nervozita aj obťažovanie ľudí," konštatoval starosta obce Súľov-Hradná Jaroslav Bušfy.

Umelecké dielo mali z lúky nad Súľovom demontovať na jeseň. Napokon sa ale rozhodli, že to urobia o niekoľko mesiacov skôr. Autor Zrakovej pyramídy hovorí, že už nechceli, aby začala ďalšia sezóna a veľa ľudí už domácich neobťažovali.

Pyramídu plánuje po rozobratí prebudovať. Verejná už ale nebude. „Tvar aj ten princíp pozerania tam bude stále. Chcel by som to zatvoriť z prednej časti, aby sa tam dalo napríklad prespať. Bude to také obytné miesto," prezradil Gábor.

Nakrúcala reportérka Zuzana Holienčíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

SÚĽOV/TV Markíza

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Súľovské skaly

Dôležité udalosti