Vedci objavili nový druh huby na nečakanom mieste. Nemuseli ani opustiť univerzitu

Rihanna nafotila nové fotky
Zdroj: Twitter

Novoobjavená huba vďaka miestu svojho nálezu dostala oficiálny latinský názov Troglomyces Twitteri.

Dánski vedci objavili nový druh huby bez toho, aby opustili pôdu univerzity. Podarilo sa im to vďaka fotografii, ktorú niekto zverejnil na Twitteri. Parazitickú hubu si na tele severoamerickej mnohohonožky (Narceus americanus) všimla biologička z Národného prírodovedeckého múzea dánskej Kodaňskej univerzity Ana Sofia Rebolairová. Išlo o dve malé bodky, ktoré zaujali jej trénované oko.

Zaujalo ju to preto, že na týchto mnohonožkách sa doteraz huby nenachádzali. To bol však iba začiatok dlhého hľadania v databázach druhov húb. Vylučovacou metódou zistili, že ide o doteraz nezaznamenaný druh. Novoobjavená huba vďaka miestu svojho nálezu dostala oficiálny latinský názov Troglomyces Twitteri. Píše o tom portál phys.org.

„Pokiaľ vieme, tak ide o prvý druh objavený na Twitteri. To len podčiarkuje, aký význam majú tieto platformy pre zdieľanie výskumu a dosiahnutie nových výsledkov. Dúfam, že to motivuje profesionálnych aj amatérskych vedcov, aby prostredníctvom sociálnych sietí zverejňovali viac dát,," hovorí Rebolairová.

 
BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Huba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.