Straty v dôsledku pandémie neobídu ani kráľovskú rodinu. Kráľovná príde o milióny

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Straty príjmov, ktoré predstavovali každoročné návštevy miliónov turistov, sa podľa hlavného komorníka kráľovskej rodiny odrazia aj na výplatách zamestnancov palácov.

Následky karanténnych opatrení, ku ktorým v dôsledku pandémie nového koronavírusu pristúpili vlády po celom svete, sa dotknú snáď každého. O poriadny balík peňazí príde aj britská kráľovská rodina. Podľa odhadov pandémia oslabí kráľovskú pokladnicu o približne 18 miliónov libier, píše Daily Mail.

Reštrikčné opatrenia sa totiž dotkli aj kráľovských palácov, ktoré sú inak pre verejnosť sprístupnené. Straty príjmov, ktoré predstavovali každoročné návštevy miliónov turistov, sa podľa hlavného komorníka kráľovskej rodiny odrazia aj na výplatách zamestnancov palácov. Podľa Daily Mail už zamestnancov varoval prostredníctvom e-mailu, v ktorom ich upozornil, že v budúcnosti môže dôjsť k zmrazeniu platov.

Kráľovská rodina dokonca v dôsledku nepríjemnej situácie v najbližšej dobe neplánuje nábor nových zamestnancov. Zníženie príjmov ovplyvní aj tohtoročnú plánovanú renováciu Buckinghamského paláca, ktorá mala stáť 33 miliónov libier.

Minulý rok predstavovali príjmy z turistických návštev a predaja suvenírov viac ako 70 miliónov libier. Buckinghamský palác zarobil rodine približne 12 miliónov libier, hrad Windsor 25 miliónov libier, palác Holyroodhouse v Edinburghu 5,6 milióna libier a Clarence House približne 132 000 libier.

Zdroj: Profimedia.sk

Poplatky daňovníkov, ktorí financujú oficiálne kráľovské úradné povinnosti, sa minulý rok vyšplhali do výšky 82,4 milióna libier.

Komorník údajne napísal zamestnancom kráľovskej rodiny, že hoci sa zdá, že Spojené kráľovstvo má vrchol epidémie za sebou, nie je jasné, kedy sa opatrenia skončia, a tak sa majú pripraviť na to, že môže trvať ešte ďalšie týždne, ak nie mesiace, kým sa budú môcť vrátiť k práci ako obvykle. „Sú pred nami nepochybne veľmi ťažké časy a uvedomujeme si, že sa budú týkať mnohých z vás,“ napísal komorník.

Kráľovská rodina zamestnáva približne 500 ľudí, z ktorých momentálne mnoho pracuje z domu alebo nepracuje vôbec.

Zdroj: Profimedia.sk

Program kráľovnej Alžbety je zvyčajne naplánovaný až na dva roky vopred, aby bolo možné zosúladiť oficiálne návštevy zahraničných hláv štátov v Londýne s jej vlastnými cestami a inými oficiálnymi udalosťami. Všetky aktivity naplánované na tento rok však musel Buckinghamský palác zrušiť.
 
„Koronavírus veľmi pravdepodobne finančne zasiahne celú krajinu a kráľovská domácnosť nie je výnimkou. Čas na riešenie tohto problému však bude až vtedy, keď bude jasný dopad celkový dopad tejto situácie na spoločnosť,“ uviedol Buckinghamský palác v oficiálnom vyhlásení.

LONDÝN/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kráľovská rodina

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.