V Žehre je unikátny kostolík, turisti si radšej fotia megalomanské náhrobné pomníky

Malý Slovák a Steve Harvey
Zdroj: TV Markíza

Osadníci ich stavajú hneď vedľa plota, za ktorým je pamiatka UNESCO.

Obrovské náhrobné kamene, a to hneď vedľa plota národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Aj takto to vyzerá pri vzácnom Kostole Svätého Ducha v Žehre.

Tamojší osadníci nebožtíkom doprajú luxus, o akom sa im za života ani nesnívalo. Na obecnom úrade sa anarchii vzopreli, pamiatkari sú pohoršení už roky, no zdá sa, že napriek všetkému sa tony mramoru stali atrakciou.

„Sťažovali sme sa. No nikto nič s tým nerobí, každý sa ich bojí, tak vám poviem. Kopú kde chcú, robia čo chcú. No a čo iné urobíme? Nič," posťažovala si obyvateľka Žehry Ľudmila Klapáčová. Iná obyvateľka, Margita Záhradníková, poznamenala, že určite to stojí ľudí veľké peniaze, ale oni majú na to, iní nie.

Počas života skromne v chatrči, po smrti obklopený mramorom

Žehriansky cintorín zdobia aj ozrutné pomníky. Poniektorí miestni len rozhadzujú rukami. Vraj keď prídu turisti, najprv idú si ich idú fotiť a až potom pozerať do kostola.

Na obecnom úrade to riešia už roky, ale to, čo vidíte, sú zväčša staršie hriechy. „Keďže vtedy sa s tým nič neurobilo. Už teraz pochybujem, že sa to nejako zmení a už to musíme len asi strpieť vedľa kultúrnej pamiatky, ktorú tu mám," tvrdí prednosta na Obecnom úrade v Žehre Miloš Pacovský.

Všeobecne záväzné nariadenie, ktoré upravuje všetko, čo sa na cintoríne deje, tu majú v platnosti, ale z osady ho zrejme nikto nečítal. Podľa prednostu ho väčšina to obišla.

Zdroj: TV Markíza

A skúšajú to stále. Parádny podnik jednoducho musí byť. „Vždy sa nájde ešte niekto, kto je bohatší ako tí ostatní a ten chce to dať najavo aj na tom hrobe toho rodinného príslušníka, ktorý tam je," vysvetlil Pacovský.

Množstvo podnetov riešili aj pamiatkari, toto je len časť ich stanovísk a usmernení, ale je to vraj boj s veternými mlynmi. Reagovalo už aj ministerstvo kultúry. Ministerku Natáliu Milanovú situácia neteší.

Reálne sa totiž môže stať, že necitlivými zásahmi môže byť ranogotický kostol vyškrtnutý zo zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Ktovie ako by sa na to pozerali tí, čo pamiatku do prestížnej spoločnosti zapísali. „Je to trošku diskutabilná situácia, ale malo by sa to riešiť potom na úrovni obce," konštatoval ministerka.

Mastných pokút sa netreba báť

Tá si musí vedieť urobiť poriadok sama, ale prednosta hovorí, že zodpovední musia byť všetci, nielen tí, čo si okázalý pomník vymyslia, ale najmä firmy, ktoré z toho majú biznis.

„V prvom rade aj kamenárske firmy by si mali uvedomiť, že ide o kultúrnu pamiatku a o nejaké ochranné pásmo a nie je tu dovolené stavať hocičo. V prvom rade by si mali preveriť, že stavbu, ktorú idú prevádzať na našom cintoríne, či je v súlade so všeobecne záväzným nariadením," dodáva Pacovský.


A zrejme sa netreba báť ani mastných pokút. Veď kto má na takýto mramor, sankcia by ho zaskočiť nemala. Ľudia, ktorí žijú blízko kostola, sa ale do sporov s osadníkmi púšťať nemienia.

Žehra je dedinou kontrastov. Tunajší kostol je vyhľadávanou pamiatkou, no turisti si musia klopať po čele, že toto za plotom niekto dovolil. Megalomanské pomníky s portrétmi sa tu týčia akoby to bolo rodisko významných slovenských dejateľov.

Tému spracoval reportér Ján Tribula.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

ŽEHRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pomník

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.