Majú hlad, sú agresívne a požierajú sa navzájom. Americké potkany zažívajú ťažké časy

Cennet - požiadanie o ruku
Cennet - požiadanie o ruku Zdroj: shutterstock/anatolyypareev

Zatiaľ neexistujú dôkazy, že by tieto hlodavce prenášali aj koronavírus. Iné choroby však šíriť môžu.

Obmedzenie prevádzky amerických reštaurácií má negatívny dopad aj na populácie pouličných potkanov, ktoré sa uchyľujú ku kanibalizmu. Vystresované hlodavce, ktoré boli zvyknuté na zvyšky z gastro zariadení, v snahe nájsť potravu, prenikajú hlbšie do ľudských obydlí. Píše o tom portál New York Times.

„Bojujú medzi sebou, v niektorých populáciách si navzájom požierajú mláďatá a súperia spolu o potravu, ktorú sa im podarí nájsť. Potkany nie sú agresívnejšie k ľuďom, ale k sebe navzájom. Obracajú sa proti sebe," tvrdí bobby Corrigan, odborník na hlodavce žijúce v mestách.

Corrigan hovorí, že potkanie kolónie v New Yorku sa generácie spoliehajú na zásoby vyhodeného jedla, ktoré sa objavuje každý večer v smetiakoch pri reštauráciách. Pre opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu o tento zdroj potravy prišli a sú hladné zúfalé. Podobná situácia je aj v Chicagu a New Orleans.

Potkany čoraz častejšie hľadajú jedlo v ľudských obydliach. Na preniknutie dnu im pritom stačí diera s priemerom niečo málo cez centimeter.

„Potkany, ktoré žijú v rezidenčných štvrtiach, si pravdepodobne, že by sa počas karantény niečo zmenilo," dodal Corrigan, a upozornil ľudí, aby si skontrolovali, či im dobre tesnia dvere

Zatiaľ neexistujú dôkazy, že by tieto hlodavce prenášali aj koronavírus. Iné choroby však šíriť môžu a sú preto permanentnou hrozbou pre verejné zdravie.

Odborníci však zároveň dodávajú, že potkany patria medzi najodolnejšie tvory na našej planéte a rýchlo sa vrátia k normálnemu životnému rytmu a dočasný výpadok sa nijako nepoznačí ich populácie a nezníži ich počty.

NEW YORK/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Potkany

Dôležité udalosti