Zverejnili rebríček najbezpečnejších pláží v Európe. O niektorých ste zrejme ani nepočuli

Výber zohľadňuje viaceré kritériá, ako nízky pomer potvrdených koronavírusových infekcií, či rozlohu pláží.

Pandémia koronavírusu v Európe je vo väčšine krajín na ústupe a mnohí ľudia, ktorí mesiace nemohli cestovať plánujú letné dovolenky.

Už dvanásť rokov existuje takzvaný EDEN, projekt Európskej komisie, ktorý združuje desiatky menej známych turistických destinácií. Podporuje tie destinácie, ktoré prevádzkujú udržateľnú turistiku. Jeho dcérska organizácia European best destinations (EBD), v tejto súvislosti zverejnila rebríček najbezpečnejších pláží v Európe, na ktorých je najmenšie riziko nákazy koronavírusom.

Výber zohľadňuje viaceré kritériá, ako nízky pomer potvrdených koronavírusových infekcií, rozlohu pláží či počet štvorcových metrov dostupných pre jednu osobu.

1. Preveza, Grécko

Grécko patrí medzi najmenej zasiahnuté krajiny (11 miliónov obyvateľov, menej ako 3-tisíc prípadov. Pláž Preveza je známa skvelým pomerom medzi kvalitou a cenou. Grécko znížilo dane na lety, vlaky, autobusy a ďalšie služby, aby prilákalo turistov.

Hlavná pláž v Preveze sa volá Monolithi, má 22 kilometrov a široká je až 80 metrov. Je to najdlhšia pláž Európskej únie. Hotely sa otvárajú 1. júla, karanténa nie je povinná.

Zdroj: shutterstock/Pit Stock

2. Comporta, Alentejo, Portugalsko

Pláž Comporta sa síce nachádza blízko Lisabonu, no davy dovolenkárov sú na nej skôr raritou. Pláž je ako stvorená pre rodinnú dovolenku. Portugalsko zaviedlo označenie „bezpečie a čistota", ktoré má identifikovať ubytovanie, ktoré spĺňa zdravotné kritériá. Väčšina hotelov otvorí 15. júna, zvyšok 1. júla, karanténa nie je povinná.

Zdroj: shutterstock/Peek Creative Collective

3. Polostrov Hel, Poľsko

Po prílete do jedného z najkrajších miest Európy, Gdanska, sa požičaným autom môžete odviezť na Hel. Piesočnatá pláž má 35 kilometrov a šírku až do troch kilometrov. Poľsko otvára hranice 13. júna, bez karantény.

Zdroj: shutterstock/Curioso.Photography

4. Porto Santo, Madeira, Portugalsko

Madeira je najmenej zasiahnutým regiónom Portugalska. Malý ostrov Porto Santo má iba 5 500 obyvateľov. Zlaté pieskové pláže Porto Santo sú slávne najmä vďaka terapeutickým účinkom horúceho piesku.

Zdroj: shutterstock/Ruben sousa

5. Halikounas, Korfu, Grécko

Jedna z najväčších piesočných pláži na ostrove. Medzinárodné lety by sa mali obnoviť 1. júla.


6. Riviera bay, Malta

Na pol milióna obyvateľov pripadá na Malte 600 známych prípadov koronavírusu. Ak sa chcete dištancovať, môžete si objednať pobyt na malom ostrove Gozo, ktorý je ideálny pre milovníkov prírody či potápačov. Sezóna sa otvára 1. júla.

Zdroj: shutterstock/Chawranphoto

7. Meia Praia, Lagos, Portugalsko

Lagos má veľmi pekné historické centrum s tradičnými obchodmi, trendovými barmi a kaviarňami, tržnicou a skvelými plážami. Najväčšia pláž má päť kilometrov.

Zdroj: shutterstock/Vitaly Fedotov

8. Jurmala, Lotyšsko

Jurmala patrí k destináciám s označením „EDEN" pre udržateľnú turistiku, pričom pláž ponúka 33 kilometrov jemného piesku. Pripravte sa na sladkú vôňu borovíc vo vzduchu. Sezóna sa otvára 1. júla.

Zdroj: shutterstock/Ingus Kruklitis

9. Nida, Litva

Hodinu od mesta Klaipeda, štyri hodiny od Vilniusu. Viac ako 100 kilometrov jemného piesku. Veľkým lákadlom je druhá najvyššia piesková duna v Európe. Turistická sezóna sa začína 1. júla.


10. Binz, ostrov Rujana, Nemecko

Piesková pláž má takmer päť kilometrov a patrí medzi najkrajšie na nemeckom baltickom pobreží. Meklenbursko-Predné Pomoransko patrí k najmenej zasiahnutým spolkovým krajinám Nemecka. Rujana je perfektná destinácia pre milovníkov prírody. Nemecko otvára hranice 15. júna, turistickú sezónu od 1. júla.

Zdroj: shutterstock/Sina Ettmer Photography


BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.