Amatérski hľadači kovov našli pri Brne veľmi cenný nález. Pochádza z rímskych čias

Dominika Lukešová
Zdroj: Ústav archeologickej mapiatkovej starostlivosti Brno

Toto obdobie sa datuje do približne tretieho či štvrtého storočia nášho letopočtu.

Amatérskym hľadačom kovov sa v lese pri Brne podaril nájsť veľmi cenný predmet. Konkrétne ide o zlatý nákrčník, ktorý pochádza z mladšej alebo neskorej rímskej doby. Píše ČT.

Toto obdobie sa datuje do približne tretieho či štvrtého storočia nášho letopočtu. Pre archeológov je nález záhadou, nakoľko na mieste sa nenašli žiadne ďalšie archeologické stopy, ktoré by mohli vysvetľovať dôvod uloženia a pôvod nálezu.

Podľa nálezcov sa nákrčník nachádzal v hĺbke asi 20 centimetrov. Prišli naň ešte v januári pri overovaní nálezu mincí z takzvanej 30-ročnej vojny.

Archeológovia sa snažili zistiť, prečo sa nákrčník objavil práve na tomto mieste, ale hádanku sa im rozlúštiť, zatiaľ, nepodarilo.

„Nevieme, s čím nález spojiť. Väčšinou sa takéto šperky nachádzajú v hroboch, ale v okolí sme žiadne nenašli. Mohla to byť však aj nejaká šarvátka, pri ktorej sa predmet stratil," vysvetlil archeológ Miroslav Popelka.

Ďalším vysvetlením by podľa neho mohlo byť aj to, že nákrčník patril k minciam z 30-ročnej vojny a mohlo ísť o korisť, ktorej bol vzácny zlatý predmet súčasťou.

Získaný artefakt patrí do skupiny nákrčníkov s hruškovito tvarovaným zapínaním na jednom konci a gombíkom na druhej strane.

Vyrobili ho z tenšieho splošteného pásku a ozdobili nepravidelným kolkovaným ornamentom. Nákrčník váži 32 gramov a poputuje do zbierok niektorého z múzeí.

BRNO/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nález

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.