Space X porazila Boeing, do vesmíru sa dostala skôr. Raketa Falcon 9 prepíše dejiny

19 Ako teda vo fitkach.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/AP

Celá misia je pre firmu Space X odrazovým mostíkom pre ich najväčšie plány, návrat človeka na Mesiac a neskôr i lety na Mars.

Spoločnosť Space X sa stala prvou súkromnou firmou, ktorá úspešne vyslala ľudí do vesmíru. O to, komu sa to podarí skôr, súperila v posledných rokoch s americkým gigantom, firmou Boeing. Obidve korporácie zadotovala NASA tučným balíkom peňazí.

Space X dostala viac ako tri miliardy dolárov, pričom Boeingu sa ušlo o takmer polovicu viac - 4,8 miliardy dolárov. Táto firma však určite z hry o dobývanie vesmíru nevypadla, stále pracuje na lodi Starliner, ktorou chce časom tiež posielať ľudí na obežnú dráhu.

Sobotňajší let Spoločnosti Space X je však naozaj veľkým krokom a otvára aj ďalšie možnosti. Vesmírna turistika, teda lety do kozmu pre neastronatuov, sa takto stáva omnoho dostupnejšou a reálnejšou. Samozrejme pre tých, ktorí si to budú môcť dovoliť.


Celá misia je pre firmu Space X odrazovým mostíkom pre ich najväčšie plány, návrat človeka na Mesiac a neskôr i lety na Mars.

Let rakety Falcon 9 s loďou Dragon crew už navždy prepíše dejiny kozmonautiky. Vari aj preto raketa symbolicky štartovala z rovnakej odpaľovacej rampy ako lode programu Apollo, doposiaľ najväčšieho vesmírneho projektu.

Američania týmto letom prestávajú byť závislí na Ruskom vesmírnom programe. Navyše za jednu letenku z Bajkonuru platili približne 86 miliónov dolárov. Včerajšia vstupenka do vesmíru stála o tretinu menej.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boeing

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.