Vedci našli na svete miesto, kde je najčistejší vzduch

Toto miesto môže byť posledným svojho druhu na našej planéte.

Vedci prišli s novým objavom. Domnievajú sa, že našli na svete miesto s najčistejším ovzduším, bez častíc spôsobených ľudskou činnosťou. Toto miesto sa má nachádzať nad južným oceánom, ktorý obklopuje Antarktídu, píše CNN.

V prvej štúdií bioaerosolového zloženia Južného oceánu vedci z Colorado State University identifikovali atmosférický región, ktorý sa ani vplyvom ľudskej činnosti nezmenil.

Počasie a klíma spolu úzko súvisia a spájajú každú časť sveta s ostatnými regiónmi. Keďže sa podnebie vplyvom ľudskej činnosti stále mení, vedci sa snažia nájsť kúsok zeme, ktorý by ešte nebol postihnutý. A podarilo sa.

Profesorka Sonia Kreidenweisová a jej tím predpokladajú, že toto miesto môže byť posledným svojho druhu na našej planéte.

Znečistenie ovzdušia je spôsobené aerosólmi, ktoré sú buď pevnými, kvapalnými alebo plynovými časticami vo vzduchu. Vedci študujú, čo všetko sa vo vzduchu nachádza a tiež odkiaľ to pochádza. Zisťujú to pomocou baktérií vo vzduchu ako diagnostického nástroja na odvodenie vlastností nižšej atmosféry.

Aerosóly regulujúce vlastnosti oblakov sú silne spojené s oceánskymi biologickými procesmi, no zdá sa, že Antarktída je ešte stále izolovaná od južného šírenia mikroorganizmov a ukladania živín z južných kontinentov.

WASHINGTON/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vzduch

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.