Postaviť prístrešok či založiť oheň: Po pandémii vzrástol v Austrálii záujem o kurzy prežitia

Vrhli sa na trojdňové kurzy prežitia.

V Austrálii sa po pandémii rozšírila nová záľuba. Kurzy prežitia. Ľudia si do divočiny chodia skúšať, čo dokážu. Založiť oheň, postaviť si prístrešok či zavolať o pomoc bez akejkoľvek technológie. Toto všetko sa 11-členná skupinka naučí za tri dni.

"Chcel by som niečo takéto odovzdať aj svojim deťom. Pamätám sa, že moji starí rodičia mali tieto schopnosti v malíčku. Deti sú len na tabletoch a v prírode sa necítia dobre. Chcem to zmeniť," hovorí účastník kurzu George Hamza.

O kurzy prežitia vzrástol záujem po pandémii. Inštruktor má na to jednoduché vysvetlenie. "Pandémia nám ukázala dôležitú vec - odpojili sme sa od prírody. Sme totálne závislí na modernej technológii. Je čas na reset a opäť si nájsť vzťah k prírode. Ovládanie týchto zručností nám len pomôže," myslí si inštruktor kurzu Gordon Dedman.

Účastníkov kurzu nešetria. Úlohy ako viazanie uzla alebo záchrana podchladeného musia splniť v časovom limite. „Cítim sa sebavedomo. Páči sa mi, ako nám inštruktor vždy vysvetlí, čo je priorita a na čo sa zamerať až neskôr," prezradil účastník kurzu David Scanlan.

Účastníci bývajú vo vlastných stanoch. Tí odvážnejší sa môžu spoľahnúť na svoje schopnosti a príbytok si postaviť vlastnými rukami. Kurzy sú rozdelené do rôznych úrovní. V základnom kurze sa o stravu postarajú organizátori, v pokročilom si už však už účastníci musia poradiť sami.

Reportáž pripravila Barbara Dudeková.


SYDNEY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prežitie

Dôležité udalosti