Jednorazové rúška a rukavice končia v mori. Čoskoro ich môže byť viac ako medúz

Z peňazí vyzbieraných na liečbu chorého syna si dala spraviť prsia a kúpila si nové auto
Zdroj: YouTube / Le Parisien

Podľa ochranárov ide o predzvesť nového druhu znečistenia, ktorý môže svetové moria a oceány zaplaviť v najbližších mesiacoch.

Radosť z obnovy prírody v dôsledku karanténnych opatrení a zatvorenia obrovských fabrík vystriedala realita. Ochrancovia prírody už pred mesiacmi varovali, že pandémia koronavírusu by mohla spôsobiť prudký nárast znečistenia oceánov. Môžu za to bezpečnostné opatrenia, ktoré vedú k nadmernému používaniu jednorazových plastových výrobkov vrátane ochranných rúšok či rukavíc. Ich predpovede sa už podľa všetkého začali napĺňať, píše The Guardian.

Potápači z francúzskej neziskovej organizácie Opération Mer Propre totiž pri pravidelnom čistení Azúrového pobrežia okrem bežného odpadu vyzbierali aj množstvo rukavíc, rúšok a fliaš z dezinfekčných prostriedkov. Odpadu už dali aj príznačný názov „covid odpad“.

Podľa ochranárov ide o predzvesť nového druhu znečistenia, ktorý môže svetové moria a oceány zaplaviť v najbližších mesiacoch.

Len vo Francúzsku si podľa Laurenta Lombarda z organizácie Opération Mer Propre úrady objednali dve miliardy jednorazových rúšok, vediac, že „čoskoro riskujeme, že v Stredomorí budeme mať viac rúšok než medúz“.

Ochranári dúfajú, že ľudia vymenia jednorazové rúška za látkové a latexové rukavice nahradia častejším umývaním rúk.

Podľa odhadov agentúry OSN pre životné prostredie z roku 2018 sa do oceánov ročne dostane až 13 miliónov ton plastov. Len v Stredozemnom mori skončí každoročne 570 000 ton plastov - množstvo, ktoré podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) predstavuje približne 33 800 plastových fliaš vyhodených do mora každú minútu.

Väčšina masiek obsahuje tzv. polypropylén a ich životnosť je 450 rokov, čo predstavuje ekologickú časovanú bombu. Napísal to v liste Emmanuelovi Macronovi francúzsky politik Éric Pauget, ktorý vyzval prezidenta, aby podnikol efektívne kroky pre riešenie environmentálnych dôsledkov jednorazových plastových výrobkov.

Podobné hlasy sa začali ozývať aj z organizácie OceansAsia so sídlom v Hongkongu. „Na asi sto metrov dlhej pláži na ostrovoch Soko sme našli približne 70 jednorazových masiek a o týždeň neskôr ďalších 30. A to hovoríme o neobývanom ostrove uprostred ničoho,“ varuje Gary Stokes z OceansAsia. Rúška a rukavice prirovnáva k plastovým taškám a slamkám a podľa neho ide len o nové „dedičstvo“, ktoré tu zanecháme ako odkaz ďalšej generácii.

FRANCÚZSKO/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ochrana prírody

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.