Po pandémii chcú vrátiť do svojej dediny život. Taliani predávajú domy za jedno euro

Po koronavíruse chcú vrátiť do svojej dediny život. Taliani predávajú domy za jedno euro
Zdroj: Shutterstock / Antonio Arico

Tiché mestečko leží uprostred členitého národného parku Aspromonte s výhľadom na pobrežie Iónskeho a Tyrhénskeho mora.

Pandémia koronavírusu na istý čas úplne zastavila cestovný ruch, no krajiny už pomaly začínajú rozmýšľať nad tým, akým spôsobom by prilákali turistov. Talianske mestečko Cinquefrondi na juhu Kalábrie má však odvážnejšiu ponuku. Starosta chce prilákať nielen turistov, ale aj nových obyvateľov tým, že ponúka domy za jedno euro, píše portál CNN.

Dôvodom je vyľudnenie mestečka v dôsledku toho, že mladí obyvatelia odchádzajú za prácou. „Nájsť nových vlastníkov mnohých opustených domov, ktoré u nás máme, je kľúčovým bodom misie, ktorú sme nazvali „Operácia krása“. Našim cieľom je obnoviť neobývané a zničené časti mesta,“ povedal pre CNN starosta mesta Michele Conia.

Tiché mestečko leží uprostred členitého národného parku Aspromonte s výhľadom na pobrežie Iónskeho a Tyrhénskeho mora a tiež na Liparské ostrovy, ktoré sú na zozname UNESCO. Pláže sú vzdialené 15 minút cesty autom, napriek tomu je mestská scenéria zohavená opustenými rozpadajúcimi sa domami.

Zdroj: YouTube / World Teach

Cinquefrondi navyše nehlási ani jedného nakazeného koronavírusom a nachádza sa v regióne, ktorý je jednou z najmenej postihnutých oblastí v Taliansku.

Domy majú rozlohu 40-50 štvorcových metrov a nachádzajú sa v historickej časti Cinquefrondi. Okrem jedného eura za samotný dom však kupujúci zaplatí aj zálohu vo výške 250 eur, ktorá slúži ako poistka, kým nový majiteľ nedokončí opravu domu.

Náklady na prestavbu v regióne sa pohybujú od 10 000 do 20 000 eur. Novému majiteľovi však hrozí pokuta vo výške 20 000 eur, ak dom neopraví do troch rokov.

Názov Cinquefrondi v preklad znamená „päť dedín“, čo súvisí so zjednotením osád gréckeho a byzantského pôvodu, ku ktorému došlo ešte v stredoveku. Na klenutých uličkách mestečka sú pozostatky starého opevnenia mesta, takže je doslova rajom pre milovníkov histórie.

Fotky mestečka Cinquefrondi nájdete vo fotogalérii.

TALIANSKO/tvnoviny.sk, lm

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Predaj

Dôležité udalosti