Aj psy môžu dostať úpal. Ktorých plemien sa to týka?

Ako budu travit leto herci z Oteckov_kompl.mp4
Zdroj: Shutterstock / Pixel-Shot

To, že váš pes zrejme dostal úpal, spoznáte jeho nepretržitým a hlučným lapaním po dychu, malátnosťou, neschopnosťou stáť na nohách, sfarbením jazyka a ďasien, hnačkou, zvracaním alebo odmietaním jedla.

Zdá sa, že letný úpal sa netýka len ľudí. Britskí vedci totiž zistili, že vysoké teploty môžu narobiť problémy aj psom. Naznačuje to štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nature. Niektoré plemená sú však na horúčavy citlivejšie.

Vedci z Nottingham Trent University a Royal Veterinary College zistili, že vyššiemu riziku úpalu sú vystavené najmä čistokrvné psy. U nich je v porovnaní s krížencami až dvojnásobne vyššie riziko.

Rovnako vo väčšom ohrození sú psy, ktoré majú tzv. brachycefalickú, teda sploštenú tvár. Vyššie riziko prehriatia je spôsobené ich sťaženým dýchaním.

Pozor by si mali dávať aj majitelia štvornohých miláčikov s hrubou srsťou, veľkých a svalnatých plemien a vyššie riziko úpalu hrozí aj obéznym psom.

Úpal najčastejšie dostávajú psy okolo dvoch rokov a tiež jedince staršie ako dvanásť rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšie psy sú aktívnejšie, zatiaľ čo staršie mávajú zníženú kardiovaskulárnu a respiračnú činnosť, čo oslabuje aj ich termoregulačnú schopnosť.

Najviac ohrozenými plemenami sú:

1. Čau-čau
2. Anglický bulldog
3. Francúzsky buldoček
4. Bordeauxská doga
5. Anglický chrt
6. Kavalier King Charles španiel
7. Mops
8. Anglický špringeršpaniel
9. Zlatý retríver


Venčenie v horúčavách by ste teda mali zvážiť pri všetkých spomínaných plemenách. Počas horúcich letných dní je ideálne nastaviť nový režim venčenia alebo venčiť oblastiach, kde je tieň. Rovnako sa to však týka aj psov, ktorí trpia kardiovaskulárnymi či respiračnými ochoreniami, starších psov a veľkých plemien.

To, že váš pes zrejme dostal úpal, spoznáte jeho nepretržitým a hlučným lapaním po dychu, malátnosťou, neschopnosťou stáť na nohách, sfarbením jazyka a ďasien, hnačkou, zvracaním alebo odmietaním jedla.

V takýchto prípadoch je nutné vyhľadať veterinárnu pomoc a začať psa ochladzovať. Pomôcť môže pobyt v chládku, voda a chladenie pomocou studeného vzduchu. Určite však na svojho psa neprikladajte mokré uteráky. Môžete tým narobiť viac škody než úžitku.

SVET/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti