Apple predstavilo nový operačný systém. Prináša inovatívne prvky

Čast bakalárskej práce, ktorú Petra Krištúfková podľa Miroslava Beblavého okopírovala aj s chybami.
Zdroj: Shutterstock / MIND AND I

Technologický gigant uviedol, že nový operačný systém bude k dispozícii pre všetkých užívateľov tento rok na jeseň a jeho verejná beta verzia dokonca už v júli.

Spoločnosť Apple predstavila svoj nový operačný systém iOS 14. Hoci skúšobná verzia pre vývojárov omylom unikla už týždeň pred jeho oficiálnym predstavením, novinky sa fanúšikovia „jabĺčka“ dozvedeli až teraz, píše DailyMail.

Technologický gigant uviedol, že nový operačný systém bude k dispozícii pre všetkých užívateľov tento rok na jeseň a jeho verejná beta verzia dokonca už v júli. Nový systém iOS bude fungovať na zariadeniach iPhone 6S a novších, teda vo všetkých zariadeniach so systémom iOS 13.

Pri vytváraní nového operačného systému vývojári mysleli najmä na užívateľskú atraktivitu. Nová knižnica aplikácií je totiž navrhnutá tak, aby používateľom umožňovala ľahší prístup k ich aplikáciám. Po novom tak nebude nutné prechádzať množstvo stránok, aby ste našli to, čo hľadáte.

Táto funkcia automaticky organizuje aplikácie založené na princípe podobnosti. Napríklad hry po novom vytiahne do jedného klikateľného tlačidla.

Nová prepracovaná úvodná obrazovka bude obsahovať widgety, ktoré bude možné umiestniť vedľa aplikácií.

Najväčšou novinkou operačného systému bude tzv. funkciu „obraz v obraze“. Podobne ako v prípade systému MacOS táto funkcia prekrýva videá nad inými aplikáciami. To znamená, že ak budete chcieť sledovať video a zároveň čítať napríklad textové správy, v novom operačnom systéme to bude možné.

Systém iOS 14 vôbec prvýkrát umožní používateľom nastaviť si vlastné predvolené aplikácie na prehliadanie webu a e-mailov. Užívateľom tak už viac nebude „nútiť“ vlastné natívne aplikácie Safari a Apple Mail. Ak teda dávate prednosť inému prehliadaču, po novom si ho budete môcť nastaviť ako svoj predvolený prehliadač.

Zmeny nastali aj v prípade hlasového asistenta Siri. To, že je Siri aktívny, už budete vedieť pomocou malej bubliny v dolnej časti obrazovky. Po novom bude môcť dokonca odosielať aj hlasové správy. Užívatelia si môžu aktivovať Siri a následne diktovať správu rovnakým spôsobom, aký by použili pri štandardnej textovej správe.

Systém iOS 14 predstaví aj novú aplikáciu Prekladač, ktorá, podobne ako v službe Google Translate, dokáže prijímať textové alebo diktované zvukové správy a prevádzať ich do 11 rôznych jazykov vrátane angličtiny, mandarínskej čínštiny, francúzštiny, nemčiny, španielčiny, taliančiny, japončiny, kórejčiny, arabčiny, portugalčiny a ruštiny. Neskôr bude možné pridať ďalšie jazyky.

Ďalšou novinkou je tzv. funkcia App Clips, ktorá používateľom umožní skúmať a používať aplikácie bez toho, aby ich museli sťahovať ich plnú verziu.

Snáď najpozitívnejšou zmenou bude spoľahlivosť nového operačného systému. Pri každej aktualizácii iOS 13 totiž dochádzalo k problémom, ktoré museli vývojári následne opravovať. Štrnástka by však mala podobným scenárom predchádzať.


USA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Apple

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.