Nová fotografia z Lochnesského jazera rozprúdila debatu o existencii legendárnej príšery

Fotografia vznikla vlani v septembri, ale zvláštneho tvora si na nej všimol iba nedávno pri triedení záberov.

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia z legendami opradeného škótskeho jazera Loch Ness. Zverejnil ju anglický turista Steve Challice, ktorý k nej napísal, že sa na nej nachádza „veľká ryba". Ako to už v takýchto prípadoch býva, okamžite sa začali objavovať špekulácie, že tvorom na fotografii by mohla byť slávna Lochnesská príšera. Niektorí ľudia pravosť záberov spochybňovali.

Ich autor v rozhovore pre denník Daily Report odhadol, že viditeľná časť čuda na obrázku meria asi 3 metre a pripomína mu bližšie nešpecifikovaný druh veľkej ryby, prípadne telo tuleňa. Fotografia vznikla vlani v septembri, ale zvláštneho tvora si na nej všimol iba nedávno pri triedení záberov.

Súvisiace články: Vedci analyzovali vzorky DNA z jazera Loch Ness a urobili prekvapivý objav

Spisovateľ Roland Watson, ktorý sa celý život zaoberá záhadou škótskeho jazera, tvrdí, že ide o jednu z troch najlepších fotografii, ktoré sa vzťahujú k bájnemu monštru. Samotný autor záberu je však skeptický. „Ja osobne v existenciu Lochnesskej príšery neverím. Myslím si, že pri väčšine údajných pozorovaní existuje logické vysvetlenie. Tipujem, že som nafotil veľkého sumca alebo nejakú podobnú rybu," dodal Challice.

Prvé zmienky o Nessie, ako znie prezývka prehistorickej obludy, pochádzajú už zo 6. storočia, keď bola údajne prvýkrát objavená v rieke Ness.

Skutočný lov na príšeru sa začal až v 20. storočí, keď jeden manželský pár v roku 1933 niečo spozoroval na hladine. O rok na to sa objavila fotka s nezvyčajným zvieraťom plávajúcim na hladine. Dnes je možné najať si loď a sonarom preskúmavať jazero.

EDINBURGH/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Loch Ness

Dôležité udalosti