Plasty našli už aj v telách zvierat, ktoré obývajú jeden z najodľahlejších ostrovov na svete

Odvolaný šéf akciovej spoločnosti Pro-Hokej Richard Lintner.
Zdroj: Shutterstock / Lycia W

Talianski a Írski ochrancovia prírody sa obávajú, že kontaminácia plastami zasiahla už aj ekosystém Antarktídy.

Správy o znečistení planéty plastami a krokoch, ktorými by sme mohli toto znečisťovanie spomaliť, vychádzajú prakticky denne. Vedcov a ochrancov prírody ale najnovšie šokovalo zistenie, že znečistenie sa dostalo už aj do najodľahlejších miest. Podľa nich sa totiž mikroplasty našli v telách živočíchov obývajúcich ostrov v Antarktíde, píše CNN.

Talianski a Írski ochrancovia prírody sa obávajú, že kontaminácia plastami zasiahla už aj ekosystém Antarktídy po tom, čo objavili bezstavovca s názvom Cryptopygus antarcticus, v ktorého čreve sa našli mikroplasty.

Zdroj: YouTube / World Teach

Vedci testovali približne 18 drobných živočíchov, ktoré boli nájdené na kuse penového polystyrénu na brehu ostrova King George Island severne od antarktického kontinentu.

„Keď sme pozdĺž pobrežia našli úlomky plastov, znepokojilo nás to. Chceli sme zistiť, ako sa do týchto vzdialených oblastí plasty dostali,“ uviedla Elisa Bergami, vedúca výskumného projektu z univerzity v talianskej Siene.

Výskumný tím preto odobral vzorky, pri skúmaní ktorých použil infračervenú spektroskopiu na detekciu prítomnosti mikroplastov v telách zvierat. Bergamiová uviedla, že zvieratám sa mikroplasty dostali do tela, keď požierali riasy, machy a lišajníky.

Zdroj: YouTube / World Teach

Tancredi Caruso, docent na univerzite v Dubline a jeden z autorov štúdie publikovanej v časopise Biology Letters uviedol, že drobné živočíchy sú v oblasti pomerne rozšírené, čo vyvoláva obavy, že mikroplastami je už kontaminovaný celý tamojší ekosystém.

Podľa neho sa kontamináciami špecifických ekosystémov plastami výrazne podceňuje a zároveň verí, že ich zistenia privedú vlády po celom svete k zásadnejším riešeniam.

ANTARKTÍDA/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Znečistenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.