Ľudská bezohľadnosť nepozná hranice. Zverejnili video z krutého výcviku sloníčat

Na snímke Peter Pellegrini
Na snímke Peter Pellegrini Zdroj: reprofoto/ENEX

Podľa ochranárov musia slony preto, aby si turisti užili pár minút jazdy, podstúpiť celoživotné fyzické a psychické utrpenie.

Pre niekoho úžasný zážitok z letnej dovolenky, pre niekoho neuveriteľné utrpenie. Ochranárom zvierat sa podarilo nakrútiť video, ktoré dokazuje, aké kruté praktiky používajú cvičitelia v Thajsku pri drezúre sloníčat. Zábery, ktoré zverejnil portál World Animal Protection, zachytávajú procesy, ktoré musia mladé sloníčatá podstúpiť, aby sa stali dostatočne submisívne na to, aby ich mohli používať ako turistickú atrakciu.

Ochranári majú v rukách dôkazy o tom, ako sú mláďatá odoberané matkám, ako ich následne cvičitelia zatvárajú do drevených konštrukcií, kde ich bijú a tiež to, ako ich učia chodiť na reťaziach.

Ochrancovia zvierat vyzývajú vlády krajín, kde k takýmto krutým praktikám dochádza, aby zmenili spôsob zaobchádzania so slonmi v zajatí ešte predtým, ako sa globálny turizmus opäť obnoví.

Podľa nich musia slony preto, aby si turisti užili pár minút jazdy, podstúpiť celoživotné fyzické a psychické utrpenie. V Thajsku žije podľa ochrancov zvierat v zajatí približne 2800 slonov, ktoré podobnou tortúrou prešli.

Video zachytáva používanie rôznych mučiacich nástrojov ako sú kovové háky, ktorými bodajú sloníčatá do citlivých miest, aby ich vycvičili k poslušnosti. Slony sú navyše denne vystavované stresovým situáciám. Takto vycvičené „poslušné“ slony potom využívajú v rámci rôznych predstavení, jázd či kúpaní, ktoré patria k mimoriadne obľúbeným a vyhľadávaným turistickým zážitkom.

Upozorňujeme, že video nie je vhodné pre maloletých divákov a ľudí s citlivou povahou.

Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiaci pozastavený turizmus však výrazne ovplyvnil aj život slonov v Thajsku. Mnohé z nich teraz využívajú ako ťažné zvieratá, ďalšie stovky zasa hladujú, keďže chýbajúce príjmy z turizmu znamenajú aj málo financií na potravu.

Ochranári vyzývajú aj turistov, aby prestali navštevovať podobné atrakcie a namiesto toho podporili organizácie, ktoré sa starajú o slony v ich prirodzenom prostredí. Tam sa totiž nachádzajú zachránené slony, ktoré už neslúžili pre turistický priemysel a ktoré nebolo možné vypustiť do voľnej prírody.

„V dôsledku pandémie sa cestovný ruch zastavil, ale on sa znovu obnoví a to je ideálna príležitosť na jeho zmenu. Vyzývame pracovníkov v cestovnom ruchu, aby prehodnotili svoju politiku v oblasti voľne žijúcich živočíchov, aby ich prestali ponúkať turistom ako atrakcie. V súčasnosti sa slony nevyužívajú na jazdenie, kúpanie ani prehliadky. Chceli by sme, aby to tak aj zostalo,“ uviedla Audrey Mealia, vedúca organizácie World Animal Protection.

Využívanie sloních atrakcií v cestovnom ruchu je len malou časťou krutého globálneho obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi, ktorý podľa ochranárov spôsobuje utrpenie miliónom zvierat, poškodzuje naše zdravie a vystavuje nás rôznym pandémiám a poškodzuje krehké ekosystémy na celej planéte.


THAJSKO/tvnoviny.sk, lm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.