Otepľovanie klímy ohrozuje aj ryby. Stovkám druhov hrozí úplné vyhynutie

Mapa bezpecnych statov_tvnoviny.mp4
Zdroj: Shutterstock / Rich Carey

Štúdia naznačuje, že v ohrození sú aj niektoré z komerčne najvýznamnejších druhov ako je treska atlantická, losos divý, mečúň obyčajný či pstruh obyčajný.

Otepľovanie planéty predstavuje nebezpečenstvo nielen pre ľudí, ale aj pre živočíchy a celé ekosystémy. Zvyšujúce sa priemerné teploty by podľa najnovších zistení vedcov mohli do konca tohto storočia znamenať, že dôjde k vyhynutiu niekoľkých stoviek druhov rýb, píše CNN.

Štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Science naznačuje, že v ohrození sú aj niektoré z komerčne najvýznamnejších druhov ako je treska atlantická, losos divý, mečúň obyčajný či pstruh obyčajný.


Nemeckí vedci analyzovali údaje o teplotnej tolerancii takmer 700 druhov morských a sladkovodných rýb z rôznych klimatických zón po celom svete.

Minulé výskumy sa zameriavali najmä na teplotnú citlivosť dospelých rýb. Podľa vedcov je však dôležité skúmať ryby v najzraniteľnejších fázach ich života, ktoré súvisia s ich rozmnožovaním a prežitím.

Vedci zistili, že takmer vo všetkých prípadoch sú ikry rýb vrátane dospelých samíc a samcov, ktoré sa pripravujú na produkciu vajec a spermií, oveľa citlivejšie na zvyšujúcu sa teplotu vody než dospelé jedince.

Podľa vedcov by do konca storočia mohlo mať problémy s rozmnožovaním až 60 percent známych druhov. Výpočty zároveň naznačujú, že ak by sa podarilo udržať oteplenie planéty len o 1,5 stupňa, počet ohrozených druhov môže byť oveľa menší, a to len 10 percent.

„Viac ako polovica druhov v ohrození je hrozné číslo, preto zdôrazňujeme, že je nesmierne dôležité podniknúť kroky na zmiernenie klimatických zmien tak, aby sme boli schopní ochrániť morské biotopy,“ hovorí morský biológ z nemeckého Inštitútu Alfreda Wegenera a jeden z autorov štúdie, Flemming Dahlke.

Ľudská činnosť tak podľa vedcov môže už čoskoro natrvalo poškodiť ekosystémy, ktoré predstavujú obživu pre miliardy ľudí na celej planéte.

So zvyšujúcou sa teplotou budú ryby nútené migrovať zo svojho prirodzeného prostredia do väčších hĺbok či studenších vôd, aby prežili. Ak bude ale teplota planéty naďalej rapídne stúpať, niektoré druhy sa zmenám nedokážu dostatočne rýchlo prispôsobiť, čo bude znamenať ich vyhynutie.

Podľa minuloročnej správy Medzinárodného výboru OSN pre klimatické zmeny je nepopierateľné, že svetové oceány sa od roku 1970 nepretržite zahrievajú a absorbujú až 90 percent prebytočného tepla na planéte. Podľa vedcov sa zohrievajú rovnakým tempom, akoby každú sekundu padlo do vody päť atómových bômb, aké boli zhodené v japonskom meste Hirošima.

SVET/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Klimatické zmeny

Dôležité udalosti