Otravujú vás komáre? Poradíme vám, čo je na boj s nimi najúčinnejšie

V Košiciach padali veľké krúpy
V Košiciach padali veľké krúpy Zdroj: Shutterstock.com

Mnohé zložky na výrobu máte aj bežne v dmácnosti.

Štípanec od komára mal už tento rok pravdepodobne každý. V niekorých mestách sú premnožené a otravujú život mnohým ľuďom.

Po bodnutí komárom vás dané miesto svrbí a nekontrolovane si miesto potrebujete škriabať. Práve preto vám prinášame niekoľko postupov na vytvorenie prírodných repelentov proti komárom a niekoľko upokojujúcich rád na bodnuté miesta.

Domáce repelenty

Chemické repelenty si môžete zakúpiť v drogériách a lekárňach. Niektoré si však môžete zaobstarať aj doma a nemusí to byť až také náročné. Komáre totižto neznesú vônu levandule, citrónu, eukalyptu, citronely, geránia, klinčekov a tymiánu.

V prípade, že chcete s týmto hmyzom bojovať, stačí si zaobstarať kvapalinu s týmito vôňami.

Citrónový eukalyptový olej

Tento olej je jedným z najznámejších prírodných repelentov. Dokonca ho schválilo ako účinnú zložku pri odpudzovaní komárov aj Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Vyrobiť si môžete aj vlastný repelent. Zmiešajte jednu lyžicu eukalyptového citrónového oleja s 10 lyžicami lieskovcového oleja.

Zdroj: shutterstock/nechaevkon

Levanduľa

Levanduľa je silno aromatická rastlina. Vôňa sa šíri z jej kvetov, z ktorých sa vyrábajú aj oleje a sirupy. Práve túto arómu komáre neznášajú. Levanduľa má okrem toho analgetické, protiplesňové a antiseptické vlastnosti. To znamená, že okrem predchádzania uhryznutiu komárom môže upokojiť aj bodnutú pokožku.

Prečítajte si aj: Invázia komárov je tu. S dotieravým hmyzom bojuje Záhorie aj Bratislava

Ak si chcete vyrobiť vlastný olej, tak rozdrvte kvety levandule a naneste olej na často napádané miesta, ako sú členky a ruky.

Škorica

Podľa štúdie, ktorú vykonávali v Taiwane, dokáže škoricová olej zabiť vajíčka komárov. Tým pádom určite pôsobí aj ako odpudzujúci prostriedok proti dospelým jedincom.

Správny roztok získate namiešaním deci vody so štvrtinou lyžičky škoricového oleja.

Klinčeky

Aróma z klinčekov je pre komáre priam neznesiteľná, existuje hneď niekoľko receptov, ktoré môžete s klinčekmi v boji proti komárom použiť.

Najčastejšie sa klinčeky zalievajú alpou, vodkou alebo vodou. Pokojne ich môžete dať do pohára a nechať dva týždne lúhovať na teplom mieste. Následne ich sceďte a zlejte do vhodnej nádobky, ktorá sa nezafarbí. Môžete ho nechať voľne pôsobiť, ale aj dať do rozprašovača. Musíte si však dávať pozor na zafarbenie.

Prečítajte si aj: Komáre sužujú hlavné mesto. Nie všetky druhy sa dajú zlikvidovať

Taktiež môžete skombinovať viacero esenciálnych zložiek. V troch decilitroch vody povarte nakrájaný citrón a sedem klinčekov. Na záver varenia vhoďte do vody aj trochu levandule, kvapku olivového oleja a čajovú lyžičku Alpy. Všetko spolu dobre zmiešajte, preceďte a nalejte do rozprašovacej fľašky.

Esenciálny olej citronela

Citronela je bežný prírodný a účinný éterický olej, ktorý pôsobí proti komárom. Vyrobený je zo zmesi bylín a je súčasťou mnohých repelentov proti komárom. Vo vonkajšom prostredí môžu sviečky citronely poskytnúť až 50-percentnú ochranu.

V prípade, že sa potriete týmto olejom, jeho účinky by mali pôsobiť až dve hodiny.

Geraniol

Geraniol je organická zlúčenina alkoholu. Je to hlavná zložka rastlinných olejov, akým je olej z ruží, olej z citronely a z citrónovej trávy. Všeobecne je známe, že jeho aróma dokáže odpudzovať komáre dve až štyri hodiny.

Keďže ide o druh alkoholu, nie je vhodný pre citlivú pokožku. Mohol by ju podráždiť.


Tymián

Tymián je taktiež veľmi účinný. Môžete ho zaliať vodou, povariť, nechať lúhovať, precediť a vodu naliať do postrekovača. Taktiež v prípade, ak vonku opekáte, vhoďte do ohňa tymiánové listy a komáre by sa nemali objaviť, píše healthline.com.

Čo aplikovať po uštipnutí?

- Miesto bodnutia môžete potrieť kockou ľadu, alebo naň položte rozdrvený ľad. Nenechajte ho však pôsobiť dlhšie ako päť minút.

- Ranku natrite gélom z aloy vera. Stačí z rastliny odkrojiť a položiť šťavnatú časť na boľavé miesto, má totižto protizápalové vlastnosti.

- Takiež si ranku môžete potrieť medom. Ten má mnoho antibakteriálnych a protizápalových vlastností. Stačí naniesť malú kvapku na zapálené miesto.

- Využiť môžete aj jedlú sódu. Musíte si však urobiť kašičku. Tri lyžičky sódy bikarbóny zmiešajte s lyžičkou vody. Vzniknutou hustou kašou si potrite ranku.

- Dokonca vám pomôže aj cibuľa. Bodnuté miesto stačí potrieť rozkrojenou cibuľou, tá zníži riziko infekcie a zmierni podráždenie, píše healthline.com.

BRATISLAVA/vd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti