Ktoré ryby sú pre nás najzdravšie? Máte radi niektorú z nich?

Jedením rýb získate množstvo vitamínov, zlepší sa vám zdravie aj pleť.

Ryby sú veľmi zdravé a nízkokalorické jedlo. Obsahujú veľa bielkovín a zdravých tukov. Teda niektoré z nich, ako napríklad losos, tuniak, sardinky a pod. Nášmu organizmu dodávajú zdravé omega-3 kyseliny.

Čoraz častejšie sa však objavujú pochybnosti, kvôli prostrediu, v ktorom žijú. Na druhej strane sa často diskutuje aj o ekológií a o ohrození a vyhynutí jednotlivých druhov. Prinášame vám preto päť najzdravších rýb, ktoré sú prospešné pre vás aj planétu.

Makrela atlantická

Ide o rýchlorastúcu dravú morskú rybu, ktorá dorastá do dĺžky 45 centimetrov. Ide o silno aromatický a mastnejší typ ryby, ktorý nášmu telu doplní množstvo zdravých tukov. Okrem iného je bohatá aj na bielkoviny, draslík a vitamín B. Tým prispieva k prevencii chorôb srdca.

Aljašský losos

Losos ulovený vo voľnej prírode z Aljašky má nízky obsah kontaminantov vrátane ortuti a olova a pochádza z dobrého riadeného rybolovu. Pri riadenom love určia biológovia koľko rýb a v akom množstve sa môžu uloviť.

Prečítajte si aj: Lekárom sa podarilo oddeliť siamské dvojičky. Operácie sa zúčastnil 100-členný tím

Môžete si ho zakúpiť aj v konzerve. Ten nie je len veľkým zdrojom tukov omega-3, ale je aj jedným z najlepších zdrojov vápnika, bielkovín, esenciálnych aminokyselín, fosforu, draslíka aj mnohých vitamínov. Losos je naozaj vynikajúcou pochúťkou, ktorá je ľahká na trávenie a výborná podávaná so zeleninovým šalátom.

Sardinky

Sardinky sú lacnou pochúťkou, ktorú nájdete na pulte v každom supermarkete. Drobná, lacná sardinka je z dobrých dôvodov na mnohých zoznamoch superpotravín. Majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín a prirodzene vysoký obsah vitamínu D. Taktiež obsahujú vysoký podiel vápnika, železa či vitamínu B.

Pstruh dúhový

Pstruh dúhový (tiež označovaný ako pstruh potočný) je jednou z najlepších rýb, ktoré môžete jesť. Okrem voľne žijúcich jedincov sú často „umelo" chované v nádržiach. Pstruh obsahuje taktiež omega-3 kyseliny a je dobrým zdrojom draslíka, selénu a vitamínu B6 a zároveň ponúka vysokú dávku vitamínu B12. Zároveň ide o veľmi nízko kalorickú rybu, ktorá je vhodná pri chudnutí, či na ľahkú večeru.

Sleď

Sleď obyčajný je základnou stravou najmä v severných krajinách. Volia si ju pre jej vysoký obsah omega-3 kyselín, ktorý ma dokonca vyšší ako sardinky, pstruhy a makrely. Je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu D a selénu. Slede obyčajne nájdete v konzervách, často s však zaradené aj do menu v reštauráciách a môžu sa konzumovať aj čerstvé.

Odporúča sa kupovať hlavne sleďa atlantického, odchyteného v USA vakovými sieťami, alebo v Kalifornii chyteného pomocou žiabrových sietí, píše eatingwell.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ryby

Dôležité udalosti