Negatívne účinky klimatizácie na vaše zdravie. Prejavil sa niektorý aj u vás?

Vplýva napríklad na vaše oči, dýchacie cesty, krk a veľa iného.

Klimatizáciu v súčasnosti nájdete v kanceláriách, autách, v hoteloch a dokonca ju niektorí ľudia majú aj v domácnostiach. Aj keď sú vysoké teploty a dusno nepríjemné a zdá sa vám, že ochladenie vzduchu je istým vykúpením, klimatizácia má aj negatívne následky a to predovšetkým na vaše zdravie.

Aké to sú? Napríklad bolesť v krku, nachladnutie a mnohé iné. Pre telo totižto nie je zdravé, ak je dlhodovbo v suchom prostredí, ktoré pri klimatizácií vzniká. Preto je potrebné, aby ste klimatizáciu používali zodpovedne, nech má na vás iba pozitívne účinky, píše stephealth.com

Problémy s dýchaním

Mali by ste si uvedomiť, že každá drastická zmena teploty poškodí váš dýchací systém. Preto vám prechody z vysokej teploty na nízku teplotu v kancelárii alebo v supermarkete môžu spôsobiť vážne problémy. Kvôli cirkulácii vzduchu ste tiež náchylnejší na získanie infekcie dýchacích ciest.

Môže vám spôsobiť problémy, akým je faryngitída alebo infekcie krku. Existujú dokonca dôkazy, ktoré naznačujú, že ľudia, ktorí trávia viac času v klimatizovaných prostrediach, majú väčšie riziko vzniku ochorení hrdla a nosa.

Vírusové infekcie

Jedným z najbežnejších účinkov klimatizácie je šírenie vírusových infekcií.

V klimatizovanom prostredí sa starý vzduch neustále recirkuluje a zabraňuje prenikaniu čerstvého vzduchu (napríklad cez otvorené okno). V dôsledku toho starý vzduch prúdi a prenáša studené a chrípkové zárodky, ako aj iné baktérie, z človeka na človeka.

Prečítajte si aj: Ktoré ryby sú pre nás najzdravšie? Máte radi niektorú z nich?

Preto existuje väčšie riziko nákazy vírusovou infekciou v klimatizovanom prostredí ako v miestnosti bez klimatizácie.

Dehydratácia

Ľudia, ktorí trávia dlhé hodiny v klimatizovaných izbách, sú zjavne náchylnejší k dehydratácii. Klimatizácia totižto absorbuje príliš veľa vlhkosti a ľudia tak často zabúdajú piť dostatok vody a odrazu sú dehydratovaní.

Áno, dehydratácia je možná aj v chladnejšom prostredí. Keďže telo nepociťuje horúčavu, nepýta si ani tekutiny, nie je také smädné. Navyše, keď ste v chladnom prostredí, vaše telo nepociťuje takú potrebu pohybovať sa.

Bolesť hlavy

Bolesti hlavy sú jedným z najbežnejších vedľajších účinkov klimatizácie. Dokonca vám môže privodiť až migrénu.

Riziko dehydratácie samozrejme zvyšuje aj riziko bolesti hlavy. Dehydratácia je často ignorovaná napriek tomu, že je príčinou iných zdravotných problémov.

Suché oči

Klimatizácia môže spôsobiť, že vaše oči budú suché. Práve preto môžete pociťovať ich častejšiu bolesť a svrbenie. Klimatizácia samozrejme nespôsobí priame vyschnutie očí, ale určite nepomôže ľuďom s kontaktnými šošovkami, alebo osobám, ktoré už tento problém majú.

Prečítajte si aj: Vedci vytvorili najväčšiu 3D mapu známeho vesmíru. Dáta pre megaprojekt zbierali 20 rokov

V prípade ak pociťujete tento problém, mali by ste si zaobstarať umelé slzy a oko hydratovať.

Znižuje vašu schopnosť tolerovať teplo

Ak trávite veľa času v klimatizovanej miestnosti, môže sa u vás prejaviť neznášanlivosť voči teplu. To je bežné najmä v lete.

Pamätajte, že vaše telo môže byť v strese pri presúvaní z chladnej kancelárie do teplého vonkajšieho počasia. Táto náhla zmena teploty môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

Práve preto by sa nemala klimatizácia neustále používať. Mali by ste si cez deň aj vyvetrať, nezabúdať na pitný režim (napríklad si každé ráno napustiť dvojlitrový džbán vody) a sledovať vlastné reagovanie na klimatizáciu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.