V Terchovej čaká turistov milé prekvapenie. Vzniklo náhodou

Stačí mať smartfón a načítať QR kód.

Môžete sa zabaviť a niečo nové sa aj naučiť. V Terchovej vytvorili zastávky, ktoré široko-ďaleko nenájdete. Vychýrenú terchovskú muziku prezentujú hrajúce autobusové zastávky.

Terchovská muzika je zapísaná v zozname UNESCO už siedmy rok. Autori projektu uvažovali, ako dať o takomto úspechu vedieť. „Keď príde bežný turista v bežný deň, tak je to trošku problém. A tak vznikol nápad, že by sme mohli urobiť textový aj hudobný zápis," vysvetlil riaditeľ neziskovej organizácie Terchovská muzika Vladimír Moravčík.

Stačí mať smartfón a načítať QR kód. Použili piesne, ktoré už existujú. Niektoré museli naspievať.

„Zobrali sme si nejakú konkrétnu pieseň, ktorá sa viaže k danému miestu, kde je konkrétna zastávka. Zapísali sme ju do nôt, foneticky sme zaspievali text, aby tí ľudia poznali aj to naše terchovské nárečie a k notám sme pridali aj hudobný záznam," vysvetlil Moravčík.

V Terchovej vynovili spolu 13 autobusových zastávok. Súčasťou každej z nich je grafický koncept. A má to úspech. Ľudia sa pri nich fotia a robia si videá.

Piesne budú na vybraných zastávkach naživo hrať aj na blížiacich sa Jánošíkových dňoch a v budúcnosti plánujú pridať aj 3D terchovskú muziku.

Reportáž spracovala Zuzana Holienčíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

TERCHOVÁ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Terchová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.